Filipiinid: paiku ja tegevusi 14 päevaks

Filipiinide kohta on Tripis palju infot, olen päris suure portsu postitusi juba ka läbi lugenud. Siiski oleksin tänulik, kui keegi kogenud Filipiinide külastaja arvaks miskit meie esialgse reisiplaani idee kohta ning ehk oskaks ka mõnele küsimusele vastata. Kui reisilt tagasi, saan omakorda tagasisidet anda :) Aega on täpselt 14 p kohapeal (+ reisipäevad). Periood: detsembri lõpp - jaanuari algus. Huvid: sukeldumine, kultuur ja hea toit, loomad ja ilus loodus, ilus rand, rahu ja vaikus :) Taust: seljakotireis, olemas ulatuslik Aasia kogemus, vanust 30++. Kuivõrd tahaksime sukelduda, siis jäi silma Busuanga saar (vrakid). Sinna saaks lennata Manila lähedalt (?) Clark lennujaamast või vist ka Manilast (?). Küsimus: Clark lennujaam on Manilast ca 100+ km eemal. Kas siiski on võimalik kohale saada ilma, et terve päev sellele kuluks? Tripi postitustest jäi silma firma TAO Philippines ja nende uus (?) "Robinson Crusoe" saar: https://booking.taophilippines.com/camp-ngeyngey/ - ega keegi pole seda "seiklust" läbi teinud? Busuangalt suunduks paadiga El Nido´le ja sealt Puerto Princesa linna (maa-alune jõgi on väärt külastamist?). Lendaks Cebule ja käiks paadiga Bohol´i saarel, kus renditud võrriga ringi sõidaks ja loodust vaataks. Sõltuvalt sellest, palju aega kulub Busuangalt, sh kas teeme TAO "seiklust", lendaks Boholilt tagasi või ehk jõuaks veel kusagilt läbi hüpata. Kas keegi on käinud Donsol´is vaalhaidega ujumas? Muljed väga teretulnud. Tänud ette! J.

1
23

Saab ilusti Manilast otse lennukiga Busuangale. Kokku lendab sinna 4 erinevat lennufirmat, odavaim vast Cebu Pacific ja kvaliteetseim ehk Philippine Airlines. Sukeldunud olen Filipiinidel Boracayl ja see oli selline "turistilõks". Kuuldatavasti pidavat ka Boholil ok sukeldumine olema (Andas nt). Käisin Puerto Princesa maaaluse jõe juures ka(omalkäel kohaliku bussiga) ja minu jaoks see mingit elamust ei andnud. Suurema elamuse sain pigem kohaliku bussi katusel kohalesõidust. Paadid pakiti päästevestidega aasia turiste täis (järjekord oli vähemalt 1h) ning käis selline tööstuslik turismiatraktsiooni külastamine. Aga samas kui koopad huvi pakuvad, siis miks mitte. Äkki on 3 aasta jooksul seal olukord paremaks läinud :)

0
0

Puerto Princesa ja underground river põhimõtteliselt llisab 2-3 päeva reisile (pool päeva El Nidost PP-sse, terve päev jõele, kolmas päev saab sealt minema). Siin on väga aus ja põhjalik kirjeldus koos ausa järeldusega (11-tunnine reis, et 40 minutit jõel olla). https://findingbeyond.com/2017/02/19/puerto-princesa-underground-river-in-palawan/

El Nido kohta on arvamusi igasuguseid, aga kui olete varem Aasias palju reisinud ja kavatsete Filipiinidel nõnda palju kohti külastada, siis 100% võin lubada, et El Nido ei hämmasta mitte millegagi - ehk ainult hinnatasemega (ja mitte odavuse mõttes). Kui aega jääb puudu, siis terve Palawani saare koos El Nido ja PP-ga jätaksin ma esimesena välja. Kui aega on, võib muidugi üle vaadata.

0
0

Mina soovitaks Siquijori saart. Kõik soovitud olemas ja meile väga meeldis. Lisaks Apo saarel koos kilpkonnadega snorgeldamine oli ikka üliäge.

4
0

Kui juba Busuanga saarele minek, siis Palawani ehk päris välja ei tasu jätta, kuid El Nido ja Sabangi jätaks küll vahele. Nende vahele jääb mõnus külake Port Barton, kus on väga hea ja rahulik atmosfäär. Sealsed saaretripid ei paku küll nii võimsaid vaateid kui El Nidost alguse saavad, kuid vähemalt saate olla mõnel ilusal rannal praktiliselt üksi, mitte koos mitme teise paaditäie rahvaga. Port Bartonist saab bussiga (bussi katusel sõitmine lisab kindlasti vürtsi) Puerto Princesasse ja sealt omakorda lennukiga Cebu City`sse, kui on plaan Boholile minna. Boholilt saate laevaga eelpool mainitud Siquijori saarele, kuhu soovitan minna ka enda kogemustest. Boholi olen alati meelega vahele jätnud, sest see tundub liialt turistikas, aga kuna tegemist on päris suure saarega, siis rolluga ringi sõites on seal kindlasti avastamist omajagu.

Ehk on natuke kasu ka sellisest lehest: https://www.facebook.com/Filipiinifiiling-821759601335851/

1
0

Port Barton tõeliselt armas kohake, kuhu turistide massid pole veel jõudnud. El Nido välistaks. Kole ja ülerahvastatud.

1
0

Minu hinnangul on El Nido külastamist väärt. Küla, kui selline ei ole tõesti midagi erilist, aga ega inimesed selle pärast seal käi. Külast korraldatakse paadireise saarestikku, mille käigus näeb väga ilusaid kohti - laguunid, rannad, saared. Päevase reisi hind on meie mõistes marginaalne. El Nido enda külje all on ka mitu väga kena randa, kus oleskleda. Puerto Princessas ei ole mõtet peatuda, kui ainult transiidiks El Nidosse või Palawanilt kuhugi edasi. See maa-alune jõgi on väga turistikas, minu meelest ei ole vaatamist väärt. Käisin vaalhaidega ujumas Boholilt. Kaatriga oli võimalik sõita üle lahe Oslobi. Ühest küljest on see väga turistikas, selline kontrollitud üritus - pileti ostmine, instruktaaž, suunatakse paati istuma, paat liigub lahele, soovijatele antakse märku, millal vette hüpata. Teisalt, kui oled juba vees ja tõesti ujudki koos vaalhaidega, siis tunne on võimas. Mina käisin vees snorkliga ja elamus oli meeldejääv. Ootasid rahulikult ja vaalad tulid ise ligi.

0
0

Ma olen anni33 ja Martin Sepa soovitustega täiesti nõus - Siquijor ja Port Barton ka minu lemmikud :)

Sabangis olen ka olnud, kuigi maa-alusele jõele ei läinud. Minu jaoks oli tegemist ühe kõige vähemmeeldiva ranna ja külaga Filipiinidel.

Boholi ma vahele ei jätaks, eriti kui looduse vastu huvi on - seal need šokolaadimäed ja tarsierid on küll megaturistikad, aga väga ägedad.

Sukeldumise osas kiidetakse nii Moalboali (paar tundi bussiga Cebu Cityst) kui Apot (jäi vist Siquijori ja Dumaguete vehele).

Kui piletid ostmata, siis ma lendaks otse Cebu saarele ja ära näiteks Palawanilt. Manila jätaks täitsa vahele :)

2
0

Ka mina olen Port Bartoni fänn. Olen kaalunud lausa sinna elama asumist. Peatusime Prince Johni juures ja ka Port Bartoni linnakeses mere ääres. Puerto Princessa ja EL Nido soovitan samuti vahele jätta. Kallis, loodus ei ole midagi nii erilist, jube loksumine väikeses bussis 5 tundi.

1
1

Bohol saab ka kenasti sukelduda :) Isegi sonorgeldades on kilpkonnad ligi :)

Lisaks sai näha kahte kaheksajalga armastust tegemas :P

Cebus on vaalhaid :)

0
0

El Nido on ilmselt vastuvõetavam, kui sinna otse Coronist või Puertost minna, mitte mõnest rahulikust paigast, et kontrast väga ei ehmataks. Seda ka pigem seltskonnaga. Üksi reisides leiab kontakti kohalikega palju suurema tõenäosusega Port Bartonis, kui selline asi peaks huvitama.

Aga jah, on ju võimalik kohe varahommikul ühele neljast erineva saartevalikuga paaditripile minna, peale seda natuke puhata, õhtul mõni õlle teha ja järgmised päevad samamoodi sisustada. Ja nii kasvõi 3-4 päeva järjest. Endale küll piisaks vast kahest island hoppingust nädalas, ülejäänud päevadel võiks avastada saart tsikliga jne. Aga eelistused on ju erinevad. El Nido lähedal asuvad saared on kahtlemata legendaarsed sealsete võimsate kaljude tõttu, Port Bartonist saab täiesti tüüpilistele väikestele Filipiini saarekestele. Seega otsustage ise, kumb variant teile rohkem sobib.

Busuangale saab nii Manilast, Clarkist kui Cebu Citys`t. Kui teie lend läheb Manilasse, siis on ikka mõistlik sealt enda reisi jätkata. Päris täpselt ei saanudki aru, millise lennujaama kaudu te Filidele sisenete. Ise lendasin ühel reisidest Hong-Kongist Clarki ja sealt Manilasse saamisele kulus ikka omajagu aega.

Siin mainitud saartest oleks minu esimene valik kindlasti Palawan. Siquijor oli ka tore saar, aga sellist tunnet pole, et tahaks sinna tagasi minna. Vaadake kasvõi Palawani satelliitvaateid Google Mapsist- minu arvates ei ole Filipiinidel mitte ühelgi teisel saarel nii palju puutumatut džunglit, ehk et terve see saar on tõeline looduslik aare. Iga aastaga läheb osa sealsest atmosfäärist kaduma, nii et kasutage veel võimalust. Huvitav, kas nüüd saab Port Bartonisse mööda igal aastaajal sõidetavat teed? 2013.a. tegin sealt tsiklitripi Long Beachile San Vicentes ja vähemalt viimast lõiku enne San Vicentes ehitati tänapäevaseks. SV on küll ka oluliselt suurem asula, et see põhjendatud oli, aga kujutan ette, et kui nii juhtub ka Port Bartonisse viiva teega, kaob selle külakese võlu üsna kiiresti.

Tsheburashka soovitus lahkuda Filipiinidelt otse Palawanilt, on kindlasti hea mõte. Vaatasin kiiresti PPS-HKG hinda ja esimene, mis nägin, oli ca 70 eurot. Sellises suurusjärgus hinnad on üldjuhul ka nt Cebu-Hong-Kong liinil. Tegemist pole küll otselennuga, vaid see läheb läbi Manila, nii et ajaliselt väga ei võidagi ehk, aga rahaliselt vast küll.

Fibin, seda on küll huvitav kuulda, et Sul lausa nii tõsised plaanid on peast läbi käinud. Kas juhuslikult sellist meest ka seal kohtasid nagu Jupiter? Tema õpetas mulle Filipiinide Baileys`t valmistama :) Ta oli juba aastal 2013 vana mees, nii et kes teab, kas õnnestubki veel teda kunagi kohata..

1
0

Palawani ja El Nido osas on siin arvamused alati vastandlikud olnud. Mulle meeldis. Tõsi - sinna saamine ja sealt ära tulemine on aeganõudev üritus. Maa-aluse jõe ma jätaks vahele. Pole midagi nii erilist. Sõit pikk, järjekorrad kohapeal veel pikemad. Puerto Princesas pole ka midagi teha.

Boholil on rolleriga avastamist küllaga. Loodus ilus. Kui Boholile peatuma jääda, siis soovitan mõnele rannaäärsele resortile vahelduseks hoopiski jääda Loboci piirkonda jõe äärde vihmametsa. Nt Loboc River Resort.

Kuulun nende hulka, kes soovitaks kindlasti veeta mõned päevad Siquijori saarel. Väga omanäoline ja Hispaania koloniaalaja mõju on seal hästi tunda. Peatusime Salamangka Beach and Dive Resort'is - seega sukeldumise võimalused seal täitsa olemas.

Vaalhaidega saab kohtuda Cebu saarel Oslobis. Kui peatute Cebu Citys, siis kindlasti pakutakse sinna päevareise. Ise läksime Siquijorilt laevaga Dumaguete linna ja sealt omal käel Oslobi. Nagu juba kirjutatud - turiste on seal palju ja kõik on organiseeritud, kuid ega Sa niisama merele sõites vaalhaisid kuskilt üles ei leia. Vahva kogemuse saab seal kindlasti!

0
0

Kui juba coron kavas, siis sealt kôige loogilisem el nidosse praamitada. Praamil on hirm külm siseruumis. Tasub midagi soojemat käeulatuses hoida. Pikalt el nidos ei peatuks. Ehk päev paaditripil ja teine päev rolleriga randasid avastama - nacpan ülikena rand, teisele poole jääb ka üsna mônus las cabanase rand. Siis juba edasi lôuna poole. Underground river oli igav. Seda uuesti ei teeks.

0
0

Cebult paadiga Boholile küll mõtet sõita pole. Parem vaadake eelnevast kohast lendu Boholile (Tagbilaran) See Cebu sadam on paras hullumaja ja paat samasugune, eriti kui arvestada paatide ohutust, siis mina jätaks vahele. Boholil olge ettevaatlikud rolleriga sõites. Ma ei tea, mis ajal nad seal oma riisi kuivatavad aga tihti tekivad sellised kohad teele väga ootamatult ja möödsaamine võib päris raske olla. Aga see krdi Palawan mulle ka ei istunud.

0
0

Läksime märtsis Cebult lennujaamast taksoga sadamasse, edasi Boholi laevaga ja täiesti ok. Suht korralik laev ja oli võimalus võtta istekohad laevatekile. Edasi kohe Panglaole. Lihtne ja mugav

1
0

Olin Palawanil kevadel kümmekond päeva, sõitsin omas tempos motikaga 2/3 saare ülemisele otsale tiiru peale, lisaks mõned päevad Manilas. Manilas kannatas ka täitsa olla, ei kurda. Võin ka soovitada hotelli Hop Inn Manila Ermita.

Puerto Princesast sõidetakse üldjuhul edasi, kuid asjaolude tõttu ööbisin seal ca 4 ööd. Ühe öö täitsa soovitaks olla, võib pimeduse saabudes külastada lahe ääres olevaid kalarestorane. Turiste jääb ööbima suht vähe.

Sabang ja maalune jõgi. Ööbisin Sabangis ja asi on õhtul üsnagi välja surnud, samas mulle meeldis. Turiste ööbimas suht vähe. Hotelle on koha peal rohkem kui Booking.com'ist võib mulje jääda, sain ka vaba toa. Hommikul ka seega suht lihtsa vaevaga paadile ja maaaluse jõe äärde. Päeva peale võib turiste muidugi rohkem tulla. Jõekoopad olid minu meelest OK. Koopa juurest saab ka tagasi jalutada mööda matkarada, tee tuleb läbi metsa ja üle küngaste.

Soovitaks ka Port Bartonit, rahulik koht chillimiseks, turiste on aga ei ole rapsimist. Suuri hotelle pole. Korralik tee polnud veel valmis saanud, ehk kunagi kui tee on hea, siis tuleb ka turiste juurde. Snorkeldamisreisil õnnestus näha ka paari merikilpkonna.

El Nido on täielik turistiurgas, meeldib ehk neile kel meeldib ülerahvastatus. Minu jaoks pigem pettumus, valdavalt seetõttu, et seda esitletakse kui saare peamist vaatamisväärsust. El Nidos suht palju noori kes panevad pidu. See ongi peamine koht kuhu tullakse Palawanil, kuigi selle fenomen jäi arusaamatuks mulle (arvatavasti tuleb laevaga kuhugi kaugemale sõita). Öömaja keskuses raske leida, kõik täis. Paadireiside paadid suht suured ja rahvast täis, teised paadid ka kogu aeg läheduses. Snorgeldamiseks seetõttu Port Barton meeldis mulle rohkem. Kaljusaared El Nido ümbruses kenamad. Kes plaanib El Nidost Coroni poole laevaga sõita peab arvestama, et laevad ei käi kui on kõrgem laine. Kui mina seal olin siis tühistati vist 5 päeva järjest reisid ära ja rahvas oli suht meeleheitel, ootasid seal.

Ööbisin ka Roxases, eriti midagi ei toimunud. Nägin vist ainult paari turisti. Hämaruse saabudes hakkavad seal mere pealt maa poole lendama hiidnahkhiired, tulevad nagu aegluubis, näevad välja nagu pommitajad kõrgel taevas. Meeldejääv vaatepilt, tasub õhtul minna kai peale vaatama kui seal kandis. Boonuseks ka ilus päikeseloojang. :)

Jäin reisiga rahule ja Filipiinidele võiks teinekordki minna.

2
0
1
23
Lennupakkumised
Reisikaaslased