Filmid reisimise inspiratsioonina

Nagu teada, on see ja teine film või sari päris paljusid inimesi pannud reisima filmide võttekohtadesse. Kas Trip.ee foorumis on ka inimesi, keda mõni film on reisimiseks liikvele ajanud?

Film otseselt vast kohe liikvele ei ole ajanud, aga üheks osaks on see kindlasti enamike reiside puhul olnud, ma arvan. Kui ikka näed ilusaid kohti filmis või piltidel, siis tahaks ise ju ka sinna minna, kenad kaadrid kaugetest maadest on vägagi tugevaks ahvatluseks ja reisi planeerimise aluseks. Kuidas sellise materjalita üldse teada, kuhu minna, mida vaadata. Ei lähe ju lambist taolisesse kohta, millest midagi (ei head ega halba) kuulnud polegi.

Oot, aga Sa vist mõtlesid hoopis mängufilmide võttekohti, ma pajatasin siin pigem reisifilmidest.

OK, siis meenub, et sai mõne aasta eest Austria ja Saksa Alpides käidud. Eks see maastik oli mul juba ammugi silmapiiril, aga kui naine hiljem kodus oma "Kirgede tormi" vaatas, kiljatas ta iga kord rõõmust, kui jälle mõne tuttava paiga ära tundis. Ma ei planeerinud seda küll teadlikult. Eks mõned sellised kohad veel, aga ikkagi sedapidi, et ise olen enne seal ära käinud ja siis kunagi hiljem mingis filmis paiga ära tundnud.

Vastupidist minu puhul ei ole, et filmi võttepaiga pärast kohe päriselt reisi ette võtaks. Ahjah, Lätis oli Cinevilla kinolinnak, kus filmivõteteks terve butafoorse linnakese jagu dekoratsioone üles pandud, seal olen käinud, aga sel pole jällegi seost ühegi mu nähtud filmiga.

Ojaa, siis on veel Nidal käidud, oot, mis partisanifilm see oligi, "Ergav kõrbepäike" vist, mida lapsepõlves sai vaadatud. Seoseid ikka leiab.  

Möödunud nädalal käisin Tallinnas, sai ka Laagna teelt läbi sõidetud, isegi hetkeks meenus, et seal olla Tenetit filmitud, aga ma ei sõitnud kanalis mitte seepärast:)

Huvitav, et uurid seda. YouTube e pakkus just seda klippi 

Võimalik, et tänu sellele sai kunagi Taisse mindud ja nii 4x nüüdseks...mine tea:). Igatahes nüüd tekkis jälle isu seljakott võtta ja astuma hakata...:)

Mina sain näiteks alles Angkor Wat'is teada, et Tomb Raider seal filmitud on. Ja Balil olles kuulsin esimest korda filmist Eat Pray Love.

Nii et pigem on reisimine mind mõnda filmi vaatama pannud, põrutavaid elamusi neist jäänud ei ole.

Pigem jäänud äratundmisrõõmuna filmidest, seal olen käinud.
Kui filmide põhjal midagi peaks valima, siis oleks selleks Avatar.

Filmid kuhugi minema ei ole pannud, küll aga on päris mitu filmi minu jaoks seostunud sihtkohtadega, täiesti meelevaldsel moel.
Reisides, kolades seljakotiga, couchsurfides või ka lihtsalt hostelites/kämparites olles, on sageli filmivaatamist ette tulnud.
Alatiseks jääb meelde Panamal, Bastimentose saare rannal generaatori põrinal projektoriga vaadatud Beatlesite Let it Be, aga ka Kreekas vaadatud Guardians of the galaxy, Awesome mix mängib siiani sageli.
Marokos olles üritasid kohalikud Casablancas hirmasti samanimelise filmi võttepaikasid näidata, aga need jätsid kuidagi külmaks. Teneti võttepaiku olen küll lastele näidanud, kuid selle pärast kuskile välisriiki ei sõidaks.
Tshernobol on ilma seriaalitagi alati bucket listis olnud, kuigi see HBO üllitis tõstis selle edetabelis kõvasti kõrgemale :)

Kaheksakümmnendatel Jackie Chan'i filme vaadates lubasin poisikesena endale, et Hong Kongis käin oma elus korra ära. Siis tundus see võimatu missioonina, praegu naiivse teismelise soovina. Samas kui riigikord poleks muutunud, siis unistuseks ta vist olekski jäänud.

Vastupidise näitena Bangkok Hilton, Kidmaniga peaosas, näidati ligi paarkümmend aastat tagasi 6- osalisena kas eesti või soome tv-s. Äärmiselt haarav mõjus draama, pigem positiivse lõpuga. See mis seal juhtus, võib ka tegelikult Tais või mõnes teises riigis juhtuda. Mulle on mõju praeguseni nii sügav, et ma Taisse minna ei taha, kuigi ma saan väga hästi aru, et see ei ole ratsionaalne mõtlemine.

Nii kummaline kui see ka pole, siis minul tekkis suur soov külastada Singapuri pärast seda, kui olin näinud filmi Hitman: Agent 47. Tegin kohe sellise mõnusa pika nädalavahetuse neljapäevast esmaspäevani Singapuris :)

Kindlasti kavatsen sinna veel tagasi minna!

Forrest Gumpi fännina käisin Savannah's Hull Streetil Chippewa Square servas -  seal filmiti stseen filmi alguses, kus Forrest istub pingil, ootab bussi ja pajatab juhuslikele bussiootajatele juhtumitest oma elus. Sama filmi tegevuskoht on ka Reflecting Pool Lincolni memoriaali ees Washingtonis - läbi selle kahlavad Forrest ja Jenny teieneteise suunas, jne

Central Parkis New Yorgis silmitsesin liuvälja nimega Wollman Rink, kus toimus vahva filmi "Serendipity" (2001.,  John Cusack ja Kate Beckinsale) lõpustseen.

New York on tegelt selliseid kohti täis, kus ühe või teise filmi sündmused on toimunud - suurlinna värk.

Jah. New York oli üks suur filmidekoratsioon :) Samamoodi nagu Monument Valley tõi meelde lapsepõlves nähtud vesternid. Lisaks on teele jäänud näiteks Harry Potteri perroon Londonis, Tuneesia ja "Tähtede sõda", Jordaania Wadi Rum ja "Marslane". Tomb Raideri puu Kambodžas on ka nähtud. "Sõrmuste isanda" esimest filmi vaatasin kaks nädalat enne Uus-Meremaale minekut ja kuskil arvutis on pilt meist kääbiku-uru ees. Lisaksin filmidele kõnetavad raamatuskeened. Roomas käisin spetsiaalselt mööda ulmesaaga "Hyperion" paiku (Keats-Shelly maja ja Castel Sant'Angelo). Sama raamatu - Taliesin Westi ja Fallingwater House'i külastaks ka hea meelega. Kes teab, see teab :)

Samas vahel võib film ootused üles kütta ja kohapeal suure pettumuse osaliseks saada.

No ei saanud mina Bratislavas sellise elamuse osaliseks

On inspireerinud nii filmid kui raamat.

Konkreetne film ei meenu, ent tekkis igatsus sõita ameerika laadis noolsirget teed ja näha tee ääres Mountain Valley stiilis kaljut. 

Teine igatsus oli käia mõneski kohas, mida kirjeldas raamat Kuristik rukkis. Pean lisama, et see unistus täitus ootamatult. See kogemus on olnud mõneti üks eredamaid. Näha oma silmadega kohti, millest olid nooruses lugenud ja mis sel kaugel nõukogude  ajal olid võimatult kaugel. Reis raamatusse.

Ma olen Angkoris korduvalt käinud ja loomulikult tean ka seda Tomb Rideri templit. Filmi pole näinud ja ei kavatse ka vaadata, aga stseen ise on siis selline (Siem Reapis muidu pole mägesid ja see näitleja on lihtsalt õudne):

Ma mudiks pisut veigo etteantud teemat ja laiendaks seda hoopis loetud raamatutele. Loomulikult tekitavad filmid rohkem visuaalset sensatsiooni, teisalt jälle on see pisut liiga lihtne tee ning paneb meid sõltuma filmi režissööri/operaatori vaatenurgast ning hiljem filmi toimumispaika reisides nämmutab ühtlasi paika mõttemaatriksi.  

Hea näide on 'Amelie', mis paljudele on küll Pariisi etaloniks, ent samas on selline Pariisi 'puhastatud' versioon ikkagi üsna võlts ja butafooria, millel tegeliku Pariisiga üsna vähe seost. Filminduses on selline 'Amelie efekt' lausa omaette termin: https://www.filmcomment.com/article/the-amelie-effect/.

Siit tulenevalt ei ole minu jaoks filmide võttepaigad olnud eriliseks sensatsiooniks või põhjuseks ekstra selle pärast kusagile reisida. Loomulikult, kui mõnest lemmikfilmist tuttavaks saanud võttepaik teele jääb, siis vaatan selle ära, näiteks minu reisipisiku võimendajaks olid 20 aasta tagused Balkani reisid ja Kusturica filmid ning selles kontekstis oli Drvengrad kindlasti nostalgiliseks elamuseks: https://en.wikipedia.org/wiki/Drvengrad.

Hoopis põnevam on raamatute teema, kuna neid lugedes tekib meil igaühel silme ette oma visuaal, mille kohapealne vastavus tegelikkusele pakub hoopis tugevama emotsiooni. Üks selline näide on kindlasti Piiblist tuntud Jeruusalemm, kus raamatu lugemisest saadu võib kohapeal lausa Jeruusalemma sündroomiks kutsutud meeltesegadust põhjustada: https://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_syndrome. Või siis mulle isiklikult oli Orhan Pamuki "Lume" lugemine ning sellest saadud elamus ekstra põhjus oma kunagise Ida-Türgi reisi marsruuti Kars sisse põimida: https://en.wikipedia.org/wiki/Snow_(Pamuk_novel).  Näiteid on siin veelgi - Praha (või pool Ida-Euroopat) Švejki kontekstis, Moskva ning 'Meister ja Margarita', Budapest ja 'Pal-tänava poisid' või hoopis suvaline Põhja-Kolumbia mägedevaheline väikelinn kui Garcia Marques'i 'Sada aastat üksildust' Macondo või mõni Masoovia küla Tokarczuki 'Algus ja teised ajad' (https://en.wikipedia.org/wiki/Primeval_and_Other_Times) arhetüüpidena.

Jah, ükskord tahaks České Budějovice oma silmaga ära näha ja plaan on sinna kindlasti rongiga sõita.

Nii nagu viktor54 kirjutas, käisin ka mina "Kirgede tormi" vaatajana Baierimaad avastamas, seda aastal 2019. Täpsemalt siis Bavaria Filmstadti juures (kus tehakse sarja sisevõtted), linnakeses Bad Tölz ja sai üles otsitud ka eravaldus/loss/hotell Fürstenhof. Siiani hea seda reisi meenutada, õnneks sai enne koroonalainet ära tehtud!

Ainukesed korrad kus ma olen tabanud ennast mõtlemast reisimise ja filmide vahelisele seosele, on olnud meenutused teleseriaalile China Beach. 

Noore poisina olin siis lootusetult armunud ilusasse, lühikeste tumedate juustega peategelasest medõesse, kes filmis ameerika sõdureid kokku lappis ja nad tagasi lahingusse saatis. Uue osa ootamine oli toona üks piinarikkamaid tegevusi. 

Vot...ja nüüd suure inimesena olen küll mõelnud, et kui järgmine kord Vietnamisse satun, siis enam seda viga küll ei tee, et China Beachil maha ei istu, kõrvaklappe pähe ei pane ja seriaali tunnusmuusika saatel otsejoones lapsepõlve tagasi ei lenda :)

@veigo, minu plaan oli hoopis Budejovicest edasi mööda Švejki ešeloni teed ida poole sõita. See kaksikmonarhia aegne raudteeliin on endiselt olemas ja nüüdki Tšehhist läbi Austria, Ungari ja Slovakkia reisirongidega 4-5 ümberistumistega läbitav. Kõige keerulisem oleks viimane etapp Humennest kirdesse ja raamatu viimaste ridade koht on üldse tänapäeva Ukrainas.

Ma mängufilmidest inspiratsiooni ei ole saanud, aga Youtube videosid vaatan küll päris palju, et targemaks saada piirkonnast, fakte linnade kohta kuhu planeerin järgmist reisi. Väga kasulikuks pean venekeelseid, sest neis räägitakse ka kohapealsetest hindadest ja ebameeldivatest juhtumitest. Loetud raamatud on küll vahel andnud põhjust rooli mõne koha suunas keerata.                                                  Loomulikult olen viibinud kohtades, kus mõnda filmi on loodud, aga erilisi tundeid ei ole tekkinud. Kohalikud räägivad õhinal ühest või teisest võttest - näitlejast, võtan teadmiseks.

veigo

Jah, ükskord tahaks České Budějovice oma silmaga ära näha ja plaan on sinna kindlasti rongiga sõita.

Ära sa sinna sõites jumalapärast ühegi jaamakorraldaja käest väljumise  infot küsi. Juba sügaval nõukaajal näidati meile telepurgist, millega see lõppeda võib.