Geograafia (õppe)tund Reporteris

Tunneks huvi, kui palju foorumlasi vaatas eelmisel neljapäeval Reporterit Kanal 2-s? Sattusin ise vaatama sel momendil, kui näidati väikest geograafiateadmiste eksperimenti vist kusagil kaubanduskeskuses. Nimelt oli tahvlil kontuurjoontega maailma kaart, kus siis möödujatel paluti osutada kaardikepiga mõnele riigile, mandrile või maailmajaole. Saatejuht mainis ennem, et naerame ameeriklaste üle, kes on nii juhmid oma teadmiset kohta muust maailmast. See mis nüüd järgnes...Suutsin vaevu ennast tagasi hoida tutvustamaks teetassi oma teleka ekraaniga. Oli see nüüd mõni nali, või siis arukaid vastuseid intriigi mõttes lihtsalt ei näidatud, kuid kui 10nda klassi tüdrukud näiteks otsivad Eestit Aafrikast, Euroopa mõne teise arvates jälle kuskil teispool ekvaatorit, siis on midagi meie koolihariduse või üldise haritusega väga valesti. OK, saan täiesti aru, kui kaardil ei leita Rwandat, saan aru, kui Serbia leidmine tekitab raskusi; ei saa aga üldse aru, kui Euroopa asukohta ei teata, absoluutselt närvi ja hämmeldusse ajab, kui Eestit maakaardilt ei leita. Kunagi nõukogude armees tuli ka sõduritel oma kodumaa asukohale kaardil osutada ja siis (meie roodus vähemalt) enamus teadsid, välja arvatud mõned Kesk-Aasia poisid, kes Kirgiisiat (Kõrgõstani)või Usbekistani ülesse ei leidnud ja said siis üleüldise pilke osaliseks. Mis siis meil nüüd nii valesti on? Fiktiivsed geograafiatunnid? Internetikeskkond vs maailmaatlas-gloobus? Eesti kaarti ja kohta Euroopas näitab ju kasvõi ilmateadetes. Mis rahvas arvab?

Ma kahjuks nägin seda ja see oli ikka väga masendav. Minu mõistus keeldub uskumast, et need noored tõsimeeli neid riike seal arvasid olevat kuhu nad osutasid. Sellele saatele järgnes reedel veel samalaadne küsitlus Eesti kaardiga ja paluti näidata Eesti erinevaid paikasid, a la Muhu nihutati Vormsile, Otepää oli Läti piiri ääres Võrumaal jne. Kas see ongi nüüd selle haridusreformi tulemus mida meil nii aktiivselt teostatakse?

Vabandust, aga tänapäeva 10- nda klassi tüdrukud otsivadki Eestist Aafrikat, kui neile näidata mustvalget maailmakaarti :)

Nägi küll üsna uskumatu välja see saatelõik. Samas ei usu, et asi nii hull on. No ei usu:) Meenub näiteks, et paar aastat tagasi said Eesti kooliõpilased rahvusvahelist PISA-testi tehes viienda koha ja see oli tookord uudiseks isegi rahvusvahelises pressis. Seda testi tehti nii linna- kui ka maakoolides PISA keskuse poolt koostatud valimi põhjal ja kuskil 70% küsimusi puudutas seal füüsikat, keemiat bioloogiat ja geograafiat. Ma arvan küll, et näidati ainult küsitluse haledamat osa ja tehti natuke sellist hoiatavat šokiteraapiat vanematele. Meil nagunii tänapäeva linnalapsed kardavad lehma rohkem kui autot ja kui nii edasi läheb, siis järgmine samm võibki olla see, et kaardilt ei leita enam Eestit üles.

Minu 10a laps oli seda vaadates väga segaduses. No igal juhul pidas ta seda naljaks. Ise loodan ka, et suur hulk inimesi osales ikka selles katses ja need mõned olid vaid erandid.

Kaugele pole vaja minnagi-siistsamast trip.ee-st leiab nii mõnedki idio-lambad üles. See kuradima degradeerumine liidub ikka meile peale väga suure kiirusega.

Mulle eriti meeldis see koht, kus Gröönimaast sai Lõuna-Ameerika ning Lõuna-Ameerikast Põhja-Ameerika. Muidu olen ma ikka olnud seda meelt, et ükskõik millises riigis leidub ohmusi. Suurem elanike arv tähendab ka suuremat numbrit ohmusid. Seega ei tasu ameeriklaste üle eriti naerda. Eks mul oli ka töökaaslane, kes arvas et Hiiumaa on Naissaar ning küsis suure huviga, mis ka küll seal iga nädalavahetus teen ning kas meil pangaautomaate ka on.

Mulle meenus siinkohal üks tore küsitlus, mille me 2008 aprillis läbi viisime Tartus, vastajaid oli üle 100. Enamikus puudutas see Euroopa Liitu, kuid natukene on geograafiat ja maade tundmist ka. Seega panen statistika siia :)

48,65 % vastajatest teadis, et Ankara on Türgi pealinn. 18,92 % teadis, palju inimesi elab Poolas (+/- 5 miljonit) 27,03 % teadis, millal Bulgaaria ühines EL-ga. 83,78 % teadis, et Portugal kasutab eurot. 59,46 % teadis, et Suurbritannia ei ole Shengeni alas. 16,22 % teadis, et EL-s on 27 liikmesriiki. 40,54 % teadis, et Türgi on EL ametlik kandidaatriik, aga ainult 10,81 % teadsid ka Horvaatiat ja/või Makedooniat. 8,11 % oskasid nimetada riigi, mis ei ole Euroopa Liidus, aga kasutab eurot. 5,41 % teadsid, palju on Euroopa parlamendis liikmeid (+/- 50). 60,01 % teadsid, et Euroopa parlament on Brüsselis, aga ainult 13,51 % teadsid, et selle teine asukoht on Strasbourgis.

Huvitav, mis protsendid saaksime küsides:

Austraalia, Kanada või Brasiilia pealinna; Maskareenide, Komooride või Assoride maailmajaolist kuuluvust; Brasiilia, Angoola või Mosambiigi ametlikku riigikeelt; Austraalia, Kanada või minupärast kasvõi Saint Helena riigipead jne jne. Pakun, et üpriski kehvakesed...

Või, et mis riigis võeti esimesena kasutusele Euro (EUR). Kas teate?

Vaatan omagi võsukese (15 a. ja üsna palju rännanud), kes koolis 4-5-line, pealt, et puudub huvi nii geograafia, muude loodusteaduste ja, ohh mis seal salata, üldse õppimise vastu. Tea, äkki on oma osa ka igaval õppeprogrammil?

aga on seda kõike vaja teada? Paljud inimesed ei tea igapäevaseks eluks vajalikke tõdesid, äkki peaks keskenduma nendele? Üldine tarkus loomulikult mööda külgi alla ei jookse aga mida see tegelikkuses annab? Tänapäeval on ilmselt 99% infot netist leitav ja kelle vaja, saab selle sealt kätte, nii et mina ei kiirustaks inimest lolliks tembeldama, kui ta Niiluse pikkust ei tea, küll aga vaatan viltu nende peale, kes elementaarseid LE-ju ei tea. Elementaarne viisakus ja kombed ei teeks ju muidugi ka paha.

seda millaski netis levinud maade äratundmis skeemi kasutama? Ja siis selle järgi otsustama, kas keegi midagi üldse omandanud on?

Ega ma pole väitnudki, et kõike seda vaja teada on, kuid vana hea emake Maa on meile kõigile kõige lähem ja igaühele meist peaks olema loomulik huvituda end ümbritsevast keskkonnast. Reisihuvi valitseb ju enamikus meist, aga kus reisi sihtpunkt asub ja mida see endast peale hotelli, ranna, toidu ja ööelu kujutab ei paista vähemalt pooli isendeid huvitavat. Sellest arengust, et gloobus on mõttetu, igav ja arusaamatu kera ja küll võrgust infot saab, on mul tiba kahju. Mis puutub võrgu kasutusoskustesse, siis tundub, et ka selle massidesse viimine jätab soovida. Julgen väita, et tubli kolmandik (kui mitte rohkem) trip.ee algsetest postitustest, mida iga päev loen, näitavad, et võrgu ressursse ei osata tegelikult kasutada või pole nende olemasolust aimugi. Aga ei hakka ühiskonna ja tehnoloogia arengu üle vaidlema. Jäägu filosoofidele ka tööd.

oli tõesti õudne vaadata. No nii süüdimatult vaadati seda kaarti, et tekkis küsimus, kuidas need vastajad geograafiatunnis on kunagi hakkama saanud? Kui ma selline tubakas oleks, siis ma poleks üldse nõustunud vastama hakkama. Milleks end rahva ees naerualuseks teha? Igatahes näppisin veini lahti ja ronisin trip advisorisse. Seda interaktiivset mängu mängima, kus tuleb aja peale võimalikult täpselt erinevaid paikasid ära arvata. Madistasin hasarti sattununa pool ööd, vahetasin aga vahepeal ka allteemasid, üle 12. leveli ei saanud kahjuks kordagi, Põhja-Ameerikaga läks suhteliselt kehvasti, Usa osariigid, ja nn. Famous Place.d olid kõige raskemad. Seal on veel see huvitav, et saab vaadata oma tulemuste hetke reitingut maailma mastaabis. Muuseas, mida kauem mängida, seda raskemaks küsimused läksid. Nähtavasti tunneb arvutisüsteem ära, et mängitakse korduvalt ühest arvvutist ja teeb vastavalt oma järeldused.Aga see selleks. Võib-olla tuleks selliseid saite koolides rohkem propageerida? Siin tekib muidugi veel see nüanss, et keda huvitab, see teab, ja keda ei huvita ,seda ei huvita ka. Mäletan, et mul oli keskkoolis omal ajal näiteks keemiaga samasugune efekt. Õnneks pole siiamaani keemiat rohkem vaja ka läinud. See on mul hea lohutus kah! Loll, kes vabandust ei leia!D!!

Punkel kysis, et milleks meile seda köike vaja. Kui yldises harimatuses elada, siis seda polegi vaja. Samas pole vaja maailmas imestunud nägu pähe teha, kui keegi Eestist midagi kuulnud pole :-) Milleks neile inimestele seda teadmist vaja läheb? http://www.phukest.com/kus-asub-poola.html

Germaanlastele tuleb öelda Estland ja nad teavad kohe. Estonia puhul jäävad hätta.

Eks väikerahvaste šanss end näidata olegi hallolluse maksimaalne kasutamine. Ämerikaanole, prantslasele või sakslasele piisab vähemast.

... aga siia sobivad hästi: Europe according to Estonians:

World Georgraphy according to Americans:

Tagasi Kooli nädala raames käisin paaris kodukandi koolis ka rääkimas ja seal õpetajad kurtsid sama teemat mis ka ülal mainitud - noored lihtsalt ei tunne maailma asjade (ega ka mitte Eesti asjade) vastu huvi. Räägi sa neile Lõuna-Ameerikast või Lõuna-Aasiast- nagu seinale räägiks. Null tagasisidet.