Kuidas turvaliselt raha kaasas kanda?

Pange palun kirja, kuidas olete ohtlikes riikides endaga reisil suuremaid summasid sularaha kaasas kandnud.

Et siis millest suuremaid? Keskmistest summadest suuremaid pole mul kunagi olnudki :) Mul on lukuga sisetaskuga puksirihm, seal hoian suuremad rahatahed jalust ara. Minu rahakoti koige suurem vaenlane olen muidugi mina ise ja kurikaeltega saan enamasti alati ilma materiaalsete valjaminekuteta asjad aetud.

olen kasutanud kaelakotti dokumentide ja raha hoidmiseks. Röövi korral sellest ilmselt abi ei ole, aga igapäevaselt on siiani asja ära ajanud. Ei saa salata, et keerulistel üleminekuaegadel sai Türgi jne kaubareisidel raha peidetud ka alukates minigrippi keeratuna nii kurikaelte kui Odessa tolli petmiseks. Ahjaa rahakott tühise summaga ekstreemjuhtumitel ära andmiseks ja jooksvateks pisiostudeks mudugi ka.

Ma olen kohalikuks rahaks keeramata dollarid jaganud tavaliselt kaheks: osad rahakotis ja teine osa suure seljakoti sisetaskus. On ka juhtunud, et 700 dollarit veeti selliselt bussi katusel läbi Vietnami. Nii rumala rahapakkimisviisi peale kurikaelad pole tulnud.

Soovitatakse jah jagada raha osadeks ja peita erinevatesse kohtadesse, sama passi ja piletite koopiatega, et oleks need mitmes erinevas kotis olemas. Käisime Kuubal ja raha sai siis oskuslikult peidetud, lõpuks ei mäletanud ise ka enam, kuhu seda peidetud sai ja kui palju. Kulus planeeritust rohkem igal juhul. Mitu kuud hiljem kodus tuli daypacki voodri vahelt 700 eurine rull välja- kokkuvõttes ei olnudki nii kallis reis.

Moraal selles, et tuleks teha väike nimekiri, kuhu ja kui palju raha peitsid, kohalikud vast eesti keelt ei mõika. Kui kasutatud, tõmbad maha. Vasakus kingas- 50 dollarit, vöötaskus- 30, rahakotis 100, sokirulli vahel 100 jne. Kindlasti peab olema rahakott, mida varastele ära anda. Kui ma ise Venetsueelas käisin, siis meile oli enne kohapeal elanud inimese infotund ja tema soovitas röövlitega mitte vaielda. Peab olema näidisrahakott, kus on natuke raha sees ja mille annad ära, kui sind röövitakse. Samuti ei tohi rahakoti vahelt meeletud summad välja turritada. Rahakotis võiks olla ainult ühe päeva raha. Meil midagi ohtlikku küll ei juhtunud kordagi. Valvsust muidugi ei tohi kaotada.

Ise kasutan rahavööd. Analoogne nagu siin http://thegoat.backcountry.com/2008/02/05/eagle-creek-money-belt-is-actually-a-belt/

Ise ostsin Soomest, kuna paar aastat tagasi Eestist kuskilt ei leidnud. Nüüd olen ka Eestis neid müügil näinud. 15 100eurost rahatähte pole probleem.

Naistel on raha jaoks ideaalne koht pesu, täpsemalt rinnahoidja, kuhu on tihti mingid padjakeste taskud sisse ehitatud. Need saab ilusti dollareid täis toppida. Ja teine hea koht on soki sees talla all. Aga see soki sees ei sobi kui on vaja jalgsi pikalt matkata, võib hõõruma hakata. Ja kindlasti natuke raha alati taskus või rahakotis röövimise jaoks. On vaja läinud. Ja venetsueelast rääkides, siis seal on eripära, et hotellist kasvõi korraks väljudes tuleb kanda passi alati endaga kaasas.

Kasutan enamus ülaltoodud trikke-nippe ka ise. Lisaks võtan enne uut reisi koolituse ühelt oma tuttavalt ekstaskuvargalt. Koolitus sisaldab õpetust kuidas puhastatakse turiste tänavatel, ühistranspordis, söögikohtades, kuidas varastatakse kotte liiklussõlmedes.Kas ka sellest abi saab olema ,näitab tulevik aga midagi õpetlikku vast ikka.

Rahavöösid müüb Matkasport

Suure rahasumma kaasaskandmine on paras risk. Aga eks see pangakaardiga kaasavõtmine ole ka arvatavasti ohtlikes riikides omaette risk. Ma arvan et raha oleks pärishea kaasas kanda kui keha peal on suur plaaster mille alla panna või mingi side ümber kere mässida ja sinna vahele panna.

Tegelikult tean ma hulk riike, kus pangaautomaadid puuduvad, või on ainult ühes-kahes kohas pealinnas. Või on ametlik vahetuskurss nii ilmvõimatu, et automaadist ei tahaks ähvardamata raha võtta :)

Minu enda reisimise lihtne nipp on järgmine - särgi all kannan spetsiaalset kõhukotti, kus pass, suurem paberraha ja vajalikud (panga)kaardid. Pükste, mõnikord särgi, mõnikord spets. matkavesti taskus on lahtiselt münte (kui on vaja mingil põhjusel kiiresti väikest raha anda, näiteks agressiivsetele narkaritele, murjanitele, kerjajatele, jne) ja veel ühes taskus on lahtiselt väiksemaid rahatähti (juhul kui on vaja maksta kohaliku ühistranspordi eest, osta vett, kiirtoitu, jne). Taskud on valitud nii, et ka nendest pole võimalik minu teadmata lahtist raha pihta panna.Reeglina kobavad vargad ikka "põrsast", ehk rahakotti. Siiani on asi toiminud. Loodetavasti ka tulevikus.

Igasugu elutähtsa paberi/plastiku peitmise kohta on siin juba kõik võimalikud ja võimatud kohad ära toodud. See, et raha erinevatesse kohtadesse jagamisega midagi kuhugi ununeb, on endalgi ettetulnud (pükstest, millel oli rohkesti pisemaid ja suuremaid taskuid, ilmus välja korralik rull ruupiaid, kui peale reisi pesupäev saabus). Tasub meeles pidada, et üks eelduseid pahalaste tähelepanu osaliseks saada, on kanda keskmisest paremad kehakatteid, mida kannad seljas või jalas + nähtavad tehnikavidinad. Tagasihoidlikkus tuleb selles osas kasuks, ka head matka jalavarjud ei peaks "karjuma".

No mina olen leidnud päris hea lahenduse reisil raha kandmiseks. Loomulikult on vb salataskud jne superhead ja parim lahendus. Aga siis, kui raha on vaja pidevalt kasutada ja kohe kätte saada, on vaja lihtsamat varianti. Ise kasutan SPIbelti (www.spibelt.ee), Talvel balil käies ja terve suve eestiski siin trenni tehes. Raha ja telefon, mis sa koti sisse paned, on korralikult ümber kõhu, ei loksu ega hüppa. Palju parem variant, kui mingid suured kõhukotid. Pealegi võib selle särgi alla jätta nii et seda ei olegi näha. Super asi.. mul on pealegi veel veekindel, nii et sain koos rahaga suplemas ka käia mehega :D ei pidanud eraldi käima.

Suurema rahasumma kaasas kandmine võib olla ohtlik, aga swebank võtab päris hea % vahelt, kui topid pangakaari välismaal aparaati: olenevalt summast on sularaha hind 3 kuni 20 protsenti enam.

"sularaha hind 3 kuni 20 protsenti enam" ?

Teensutasu on kindlalt fikseeritud. Sularaha väljavõtt: 1,92 € + 2,5% summast

Võttes välja 10 eurot (või selle väärtuses muud valuutat), oleks teenustasu 2,17 eurot ehk 21,7 % :) Tasub võtta seega suuremad summad korraga.

Selles mõttes küll. Mõistsin eelnevat valesti.