Milline reisijuht on asendamatu?

Milline on sinu lemmikreisijuht? Minu meelest on Michelini GreenGuide autoreisijale parim ja sisukaim. Parimaks teevad selle suur hulk kolkavaatamisväärsusi, objektiivne tärnide süsteem, valmis reisimarsruudid ning kaardid. Reisijuhtidest on mul teisel kohalike kirjastuste piirkondlikud raamatud ja kolmas koht kuulub DK 10 kilo kaaluvale värvipildiraamatule. Just piltide mitte niivõrd sisu pärast. Legendaarne LP on kõigist nendest minu poolt vähemkasutatavaim. Seda ennekõike seetõttu et kogu vajamineva info saan Michelinist kätte.

Eeltöö jaoks on muidugi internet kuid välitingimustes ei saa vanast heast raamatust kuidagi mööda.

Mulle meeldib Rough Guides, neil detailselt kirjas, mida kuskil näha on, millise tasemega ööbimis- ja söögikohad ja asjalikud nõuanded oma reisi planeerimiseks. Kogemused kinnitavad, et oma hinnangutega nad metsa ei pane.

Olen kasutanud Bradti Aafrikas ning võrreldes LP-ga tundus see väga hea. Nii et punkt Bradtile.

Olen kasutanud LP-d, RoughGuidesi, Bradti ja Globetrotterit. Ühe firma piires on erinevate reisijuhtide koostajad tavaliselt erinevad inimesed, miska kvaliteet ei pruugi olla alati sama. Palju sõltub ka sellest, kui palju aastaid on raamatu üllitamisest möödunud ja kui kiiresti mingis riigis elu muutub. LP vaieldamatuks plussiks on kõige suurem ampluaa - paljude riikide kohta lihtsalt ei ole midagi muud võtta. Samas "kanaliseerib" LP enamuse turiste samale rajale (siin on vahelduse osas abiks internet ja/või konkureeriv reisijuht). Ka olen täheldanud, et LP-sse sisse saanud söögikoha või majutusasutuse kvaliteet ja teenindajate sõbralikkus halveneb kiirelt. Info on küll abiks eelarve planeerimisel ja taksojuhile kesklinna sihtpunkti määratlemisel, aga kohale jõudes tasub lahtiste silmadega ringi vaadata. Veel on LP puhul jäänud silma analoogidega võrreldes kõige suurem hulk vaatamisväärsusi, mille kirjelduse ja tegelikkuse kõrvutamisel on selge, et kirjutaja ise kohapeal käinud ei ole. Teisalt on osa LP-s esineva info puudumine teiste reisijuhtide puhul kergelt häiriv. Näiteks elanike arv linnade/külade juures, mida muudes raamatutes ei kohta (aitab aru saada, kui keeruline võiks olla liigelda, kui suur lootus leida internetipunkti vms), samuti "getting there and away" alapunkt iga koha järel. RoughGuides on sõiduplaane puudutav jupp igat piirkonda käsitleva peatüki lõpus, mis pole nii mugav jne. Muidugi on kõik maitse asi kah :)

Eks palju sõltub sellest, et millistes riikides käia. Euroopas kasutan harva reisijuhti, kuna enamik infot saan netist ja kohapeal jooksvalt kätte. Väljaspool Euroopat olen kasutanud ainult LP-d, seda justnimelt kättesaadavuse tõttu (lihtne netist tellida + suur valik riike/piirkondi ja lisaks sõnaraamatud/phrasebookid).

Arvestada tuleb, et reisijuhi väljaandmine on tööstusharu. Näiteks LP tootmistsükkel pidi algusest lõpuni olema kokku 8 kuud. Kui raamatuid toodetakse, siis paratamatult on ka lõpptulemus "toodang".

Selles mõttes on Bradt näiteks LP-st valgusaasta poolest üle, et sealt õhkub väga head kohapealse elu tundmist. Seetõttu on info ka hämmastavalt adekvaatne. Ja hoopis vähem on inimeste suunamist autorite eelistuste juurde. Kuigi ka kõik Bradtid ei pruugi olla samaväärselt head.

Kui vähegi võimalik, siis LP-d väldin teadlikult. Vist olen LP-st lihtsalt välja kasvanud. Aga vahest ei ole kahjuks alternatiive. Filipiinid näiteks on üllatavalt nadi hetkel.

RG on kasutamise poolest ebamugavam kui LP, aga sisu on rohkem minu maitse järgi. Transpordipeensusi on vähem kui LP-s, aga see mind eriti ei huvita kah.

DK-d ma võtakski kui pildiraamatut, mitte reisijuhti.

Väga suur pettumus oli Cadogani Barcelona&Catalonia. Raskesti kasutatav, viletsate kaartidega (juhul, kui neid üldse oli), palju täiesti ebaolulist infot. Aga ilmselt ma polnud sihtgrupp.

Üks märkus veel RoughGuidesi kohta: Türgis sõitsin suvalistes kolgastes reisijuhi teekirjelduste järgi kohale nagu oleks tegemist olnud liikumisega omaenda tagaaias. LP järgi käies olen korduvalt ära eksinud.

LP on asendamautu selles mõttes, et seal mainitud söögikohtadest ja ööbimispaikadest teaks eemale hoida, nende kvaliteet on minu kohalejõudmise ajaks enamasti kaotanud oma esialgsele kirjelduse vastavuse. Vaatamisväärsused samamoodi. Kui LPs on kirjas, siis on need kas täielikult ülerahvastatud või väiksemate kohtade puhul puuduvad hoopis. Või olen ainult mina see, kes korduvalt on raamatust leitud vaatamisväärsusi mitte leidnud, sest ükski kohalik pole sellisest asjast iial kuulnudki? Kaardid ei ühti tegelikkusega ja nii väikeste kaartide puhul on ehk seda ka palju nõuda. Ainuke positiivne asi on seal transpordiinfo. Ehk siis asendamatuid reisijuhte ei ole. Internet asendab suurepäraselt. Ja ilma on maailma avastada palju põnevam.

Üldistatult on parim reisijuht see, mis on võimalikult kohalikku päritolu.

LP Islandi raamatut lehitsen siiamaani, kui teinekord tahan tuju paremaks saada.

Ma arvan, et kui LP Baltikumi Eesti osa lehitseda, läheks tuju veel paremaks kui Islandi raamatut lugedes ;)

Üldistatult parimat reisijuhti pole vist ikkagi olemas. Sel juhul oleks absoluutne tõde ka lõpuks leitud ;)

Justnimelt, olen täheldanud et mingi reisijuhi, atlase jne kvaliteedi määramiseks on oluline läbi lugeda sama väljaandja poolt oma kodukohta kirjeldav raamat. Kord oli mul mingi maanteede kaart, millega Euroopas sõites pidevalt mingi jama oli - polnud sellised teid jne. Siis hakkasin täpsemalt sealset Eesti kaarti lugema ja oh üllatust mida seal siis leidis või ei leidnud ja mida peeti "vaatamisväärsuseks" ja mida mitte. Nüüd üritan suuremat atlast vms ostes alati kohaliku kaardi üle vaadata. Kui siin piirkonnas pole tehtud vigu siis ka mujal on asi tõenäoliselt okei.

LP on väga kõikuva kvaliteediga, sõltub autori(te)st, kui südametunnistusega nad oma tööd on teinud. Millegipärast on siinsetes raamatupoodides reisijuhtide ja kaartide valik viimasel ajal väga kokku kuivanud.

Reisil olles on kotis põhiliselt LP. Kvaliteet pole just jah alati kõige parem neil aga eks mul harjumus just seda toodangut kasutada...riiulis ka kõiki neid kõrvuti ilus vaadata ja hiljem lehitseda. Enamus kodutööd teen muidugi enne reisi internetis ära.

Kasutan põhiliselt LP-d. Mulle meeldib struktuur, olulist infot on lihtne leida. Täiesti nõus eelkõnelejatega, et kvaliteet kõikib ja ikka väga palju. Näiteks on mulle üldiselt oluline, mis oleks häda korral õige haigla, kuhu pöörduda. Kambodža LP-s olid Siem Reapi osas ilusti loetletud kohad, millest eemale hoida ja kuhu minema peaks. Kuna oligi tarvis arstiabi, sai LP soovitust ka järgi kontrollitud - ja oligi super hea. Samas, kui Xianis oli tarvis arstiabi, oli LP selle koha pealt täielik null. Ja üldse oli Xiani kaart täiesti mööda. Väga palju oleneb koostajatest. Jõudumööda olen üritanud LP-le tagasisidet anda raamatutes esinevate ebatäpsustuste ja puuduste kohta.

Samas pole seni leidnud endale ka midagi sobivamat. RG ei meeldinud. DK on pildiraamt, mitte reisijuht. Michelini ei kasuta, sest ei reisi autoga. Reisil olles on reisiraamat ikka kaasas. Kodus teen muidugi põhjaliku eeltöö erinevate allikate alusel ning vajadusel märgin raamatusse olulist juurde.

LP majutus- ja söögikohtadega on jällegi nii ja naa. Mõned on väga head olnud, samas mõni ikka täitsa mööda. Üldiselt kasutan majutuse valimisel Tripadviserit.

LP mugav ülesehitus, huvitavad vahejutud, enamasti täpne transpordi- jm info on seni hoidnud mind LP usus. Kuigi parimat ja ideaalsemat reisijuhti vist ei olegi :)

Siiani igal pool ikka LP. Paari aasta eest oli ühel reisikaaslasel Peruus ka Rough Guide kaasas, kuid sellega ei osanud me lõpuks eriti midagi peale hakata, lihtsalt vedeles kotis lõpuks. LP puhul sõltub autoritest väga palju, nagu ka eelkõnelejad öelnud on. Samas, olles inimene, kellele üldiselt ei meeldi suhelda, on nende getting there and away minu jaoks täiesti asendamatu. LP kaartidele ei ole kunagi lootma jäänud, vahetevahel ajavad need suisa ropendama (näiteks pooleteise nädala eest Saidas, Liibanonis, otsisin hotelli LP kaardi järgi surnuaiast, kirjelduse järgi leidsin ikka lõpuks üles - hea hotell oli).

Asjad mis mulle LP juures meeldivad:

  • Ülevaade ajaloost
  • Marsruudisoovitused
  • Toidupeatükk
  • Walking tours
  • Gettig there and away

Hotelle katsun valida LP soovitatuid, aga enne ikka toale pilgu peale heita, kui raha üle andma hakata. Söön enamasti tänaval, või seal, kus palju kohalikke paistab, vahel harva astun mõnda LP soovitusse sisse.

Järgmine kord, kui kusagile huvitavasse kohta lähen, katsun siis ka Brandti poole kiigata, polnud sellest enne midagi kuulnud.

Seltsimehed, asendamatuid meil ei ole :) pigem saab rääkida personaalsetest eelistusest, mille omakorda määravad senised kogemused, eelistused, põhimõtted, piirkonnad jne. Umbes nagu kas parem on iPhone või Android, Windows või Linux, Volkswagen või Toyota. Minu lemmikuks on Bradti reisijuht, vähemalt Ida-Euroopa (Serbia, Ukraina, Kaukaasia) osas olid mul sellega väga head kogemused, eelkõige mis puudutas ajalugu ja kultuuritausta. Ainuke miinus on kaardimaterjal, mis on alla igasugust arvestust, ent kui eraldi juurde osta kohalik atlas, saab sellest veast üle. Mujal reisides on eelistus RG, info on ülevaatlik ja hõlbus kasutada. LG klient olen harva, põhjuseks tema liigne populaarsus, olgugi et info esitamise osas on nad päris head.
Lisaks ingliskeelsetele reisijuhtidele võib piisava keeleoskuse puhul vaadata ka muukeelsete giidide poole, nt sakslaste Baedeker või Dumont. Ja lõpetuseks - margist olulisem on tihti ilmumisaeg, nt Eestisse reisijatele on soovitus pigem 03.2011 ilmunud RG kui 05.2009 LG. Hea ülevaate annab tavaliselt www.amazon.com, kus saab mingi riigi või piirkonna reisijuhte reastada möödunud või kavandatud ilmumisaja järgi.

Pole olemas head reisijuhti: et seda mõista piisab Eesti reisijuhtidele pilgu heitmisest, no aetakse tihti ikka sellist jama et... Eelpool mainitutele pakuks lisaks prantslaste Guide de Routard'i, oma kogemuse järgi on LP-st tublisti üle: rohkem infot, kindel garantii et pakutud ööbimis-, söögi- jm paigad on tõesti sellised nagu lubatud. Asi on vist ka selles, et Routard'i jänkid jm suurem seltskond ei loe, nii et ei lähe kohe rabelemiseks.

Meie oleme siiamaani kasutanud ka ainult LP. Samuti on suureks abiks Getting there and away, kuna tavaliselt tõsiste säästuturistidena me üritame ikka ühistransporti kasutada. Eriti on abiks see transpordi hindade osas, kuna otseloomulikult kipuvad kohalikud küsima palju suuremaid summasid turisti käest. Näiteks sõitsime indoneesias Yogijakartast Borobuduri kohaliku bussiga, LP-st lugesime, et pilet maksab 12 000 ruupiat. Meie ees istusid veel kaks paari valgeid inimesi ning sujuvalt küsis piletionu neilt 20 000 rp, kui meieni jõudis järg, raiusime aga enesekindlalt, et 12 000 rp maksab ja loomulikult oli piletionu sellega päri, kuigi proovis siiski oma õnne. Vähemalt hindade koha pealt aitab veidi orienteeruda. Ja ka kaardid on siiamaani abiks olnud, eriti kui saabud ööbussi pealt on hea näha kaardilt, kus kandis maha pannakse. Kuid samas on LP teinud nö tõsise karuteene budget reisjatele, kuna enamus mainitud ööbimiskohad ja restoranid, kohvikud, mis mainitud, on tõstnud oma hindu ikka vähemalt poole võrra. Sageli on ka asjad natuke liiga ilustatud ega kasutata reaalseid väljendeid, näiteks selle asemel, et öelda otse, et toimub korralik pähemäärimine ja müümine, mainitakse ilusasti, et abistatakse viisa tegemisel jne. Ja samuti, et mõned transpordi võimalused (eriti Bali) on täielik maffia. Kõigest hoolimata on see olnud heaks abimeheks Kagu-Aasias ja ka väga lihtne ja odav soetada uuemat väljaannet kohapeal. Teiste kohta ei oska öelda, kuna pole kokkupuudet olnud. Veel niipalju jätkuks, et oleme kuulnud mõningaid teisi rändureid soovitamas, et viska see raamat prügikasti ning räägi kohalikega, saad palju paremat infot. Julgen selles siiski kahelda, sest sageli niipalju kui meie oleme kohalikega rääkinud, siis tundub, et enamus elab oma külas ja vaevalt välja saab. Oskavad soovitada ainult niipalju, mis kuulnud kuskilt. Või siis meie kogemustest jällegi soovitavad peamisi turistikohti, äärmiselt kalleid hotelle jne, lihtsalt arvates, et see on parim osa. Vähemalt Indoneesias kohaliku soovitatud hotellid algasid 600$ öö, meie eelarveks oli nii 10$ maksimum-maksimum.:D

Inimesele, kes väga palju lugeda ei viitsi, soovitan DK Top 10 sarja. Mulle meeldib, et palju pilte on juures, saab ettekujutuse kätte. Ja sealsete juhtnööride järgi olen kõik objektid üles leidnud, mis vaja. Hea väike formaat kaasa võtmiseks.

Olen kasutanud reise planeerides nii LP kui DK teenuseid. Kuna olen telgiga matkaja tüüp (kas siis rattaga või jalgsi), siis need hotellid ja ülerahvastatud söögikohad mind ei huvita. Seega võiks öelda, et mulle läks paremini peale DK formaat - selline easy lugemine ja puudub igasugu üleuputav info, mida ma niikuinii ei vaja. Tänu rikkalikule pildimaterjalile hakkab silma ka selliseid vaatamist väärivaid paiku/rajatisi, millest muidu järsku isegi mõne km kauguselt möödudes mööda sõidaks (on sedagi juhtunud ja hiljem tagantjärgi kahetsetud).