Hei tripikad
Kuna maailm on võrdlemisi lukus ning reisimine piiratud, kuid "ellujäämiseks" pisut siiski puhkust vaja, tuleb teha valikud vaid piiratud sihtkohtade seast .Reis plaanis veebruaris.
Oleme hetkel valikusse seadnud Bali või Sansibari. Tegu väga erinevate sihtkohtadega, kuid ei suuda kuidagi valida, millise kasuks otsustada. Viimases hädas tulen uurin siis siit maad, kuna siin koos palju reisinud inimesed ja oskavad ehk soovitusi jagada.
Ma panen ka omaltpoolt siia plussid ja miinused, mis ühe või teise sihtkoha puhul kaalukausil on.
BALI:
+mina pole käinud (elukaaslane on varem korduvalt käinud) ja tundub ilusa loodusega sihtkoht, kus oleks rohkem matkata-avastada
+kordades soodsam ööbimine, eriti praegusel koroona ajal saab väga ilusaid majutusi väga soodsa hinnaga
-riiki saab sisse vaid äriviisaga, mis maksab ca 500 eurot/inimene
-mina olen väga lennukartlik inimene ning Balile minu silmis ühtegi usaldusväärset lennufirmat ei lenda hetkel. Jakartani saab küll Qatariga, aga sealt 2-tunnine Bali ots tuleb teha Garuda Indonesiaga, mis minu, kui väga lennukartliku inimese jaoks, on pigem lendamises riski võtmine.
-vihmahooaeg, võib palju sadada ja päikest näha vähem
SANSIBAR:
+paremad (ehk siis minu jaoks turvalisemad) lennud, kõiki lende teenindab Qatar ise
+me pole elukaaslasega kumbki käinud ja tundub teistmoodi koht, kuna kombineeriks koos Tansaanias safariga
+rohkem päikeselisi päevi
-ööbimine märksa kallim kui Balil. Ööbimine näib lausa väga kallis olevat. Muidugi saab ka soodsamalt ööbida, aga selline meie jaoks inimväärne ööbimine algab 150€/öö (võrdluseks, kui Balil maksab veel parem ööbimiskoht alates 30€/öö).
-võib hakata igav ja pole nii palju ringi trippida seal, kui pikalt olla, kuna plaan on olla siiski üsna kaua (vähemalt kuu)
Plusse ja miinuseid on mõlemal. Bali kasuks räägib eelkõige soodsam hind ja rohkem tegevusvõimalusi, Sansibari kasuks paremad ilmad ja minu jaoks paremad lennud (ja see on minu jaoks tõesti väga oluline).
Aitäh kõigile, kes võtavad vaevaks midagi kaasa rääkida!
Jakartani saab küll Qatariga, aga sealt 2-tunnine Bali ots tuleb teha Garuda Indonesiaga, mis minu, kui väga lennukartliku inimese jaoks, on pigem lendamises riski võtmine.
Kas QR enam Balile ei lenda? Ja isegi kui lühikest CGK-DPS otsa opereerib GA, pole midagi karta, neil on väga head reitingud.
Sansibaril pole ma veel käinud, seega ei oska nõu anda, aga Balile on mõned korrad satutud. Rannad üldiselt jäävad võrdlused näiteks Tai omadele alla, kuid plusse on piisavalt, et tahta uuesti minna.
Mitmed positiivsed punktid oled juba ise välja toonud, lisaks veel inimeste sõbralikkuse ja turvalisuse (va liiklus ehk).
Kui niikuinii olete seiklushuvilised, siis minge Jakartalt mööda maad Balile (rong-buss-laev) vahepeal peatuge ja puhake, sööge -jooge nautige toitu, näete nii rohkem maad.
Ohutut reisi!
Hetkel on ju ka äriviisaga sisenemisvõimalus peatatud kuni 28.01. võimalusega piirangut pikendada. Aga eks praegu tulebki otsused teha üsna vähese etteplaneerimisega.
Dominikaan täiesti lahti,ankeet täita ja puhka.
Oleme siin juba viies päev.
Tulime läbi Frankfurdi,edasi Condoriga.
Kõik hinnas hotellid avarad ja ruumi piisavalt.Hinnad al.120 euri kahele päev.
Sõltub ka, kui kauaks plaan minna. Kuid kui Tansaania safari sisse lülitada ja abikaasa on varem Balil käinud, siis valige Sansibar. Ilmselt jääte reisiga rahule või isegi, kui mingil põhjusel ei jää, saate siiski korraliku Aafrika kogemuse.
Aafrika on loomasafariteks minu arust üks maailma parimaid kohti! Oma silm on kuningas! :)
Sansibari ühitamine Tansaania safariga on hea mõte. Aga sellisel juhul igatahes safari enne ja siis nädalake rannapuhkust Sansibaril sinna otsa. Ilm seal sel ajal väga ok. Kuu aega pole seal midagi teha. Õigemini teha oleks, aga see rohkem nagu ressursi raiskamine. Kui tahta neli nädalat aktiivselt puhata-trippida, siis Bali mõttekam.
Lisaks veel selle, et Bali on reeglina röögatult ülerahvastatud. Koroona ajal minnes on lootust näha enam-vähem toimivat saart, seda just siis, kui on kavas ringi sõita, sest sealsetes ummikutes muidu tunnid lausa kaovad.
Balile on praegu raske saada, Meie lendamise Singapuri kaudu mõned aastad tagasi. Sansibar on lihtsam. Soovitaksin enne safarit ja hõime ning lõpuks puhkus Sansibaril. Sel juhul oleks mõtekas lennata Kilimanjarosse, võtta sealt safari, käia Kilimanjaro jalamil. Seejärel lennata Sansibari ja tagasi lennata kas Sansibarist või Dar Es Salamist. Lennud on nii KLM.ga kui ka Qatariga. Sansibaril v'in ka ööbida mitmes paigas vahelduseks. Meie ööbisime Matemwes https://www.villakiva.it bungalos. Väga mõnus koht.
Olles ise koroona-ajal mitu korda kaugemale reisinud (ja lähiajal kavas uuesti minna), panen mõned mõtted enda poolt, millega ma tänapäeval reisi planeerides arvestan. Kindlasti soovitan arvestada erinevate koroona-reeglitega ja piirangutega, samuti vajadusel kvaliteetse meditsiinilise abi kättesaadavusega. Minu jaoks on oluline ka riigi nn "response" koroonale, ehk siis kas riik midagi teeb, kas kuidagi üritatakse asja mingit standardit saavutada. Arvesse tuleb võtta ka seda, kust on lihtsam tagasi pääseda või siis pikemaks ajaks "kinni jääda", kui lennud peaksid tühistatud saama vms.
Tansaania, sh Sansibar tundub hetkel üsna piirangu-vaba, sest "ametlikult seal koroonat ei ole" (igaüks võib selle ametliku väite usaldusväärsust ise muidugi hinnata). Sinna ei nõuta ka koroona-testi ning kuuldavasti on kõik väga "relaxed". Minu jaoks isiklikult on see suur ohumärk. Juba kasvõi selles osas, et tõenäosus lennukis koroonat hankida on märkimisväärselt suurem (testi ju ei nõuta). Kuna koroonat ametlikult riigis ei ole (pole aprillist alates olnud ka), siis isiklikult minul tekib küsimus ka selle kohta, mis juhtub kui ma peaksin selle koroona seal saama. Mida minuga siis seal tehakse ja kui hästi abi jne osutatakse. Ühtlasi on Sansibar kindlasti oluliselt rohkem turistikas hetkel, sest nende leebete tingimuste tõttu minnakse väga palju. Just neil põhjustel otsustasime sõbrannaga Tansaania välja jätta oma võimalike reisisihtkohtade valikust veebruaris.
Balil peaks meditsiiniline abi olema hea, piirangud vist üsna leebed (maski kandmise nõue ja suurürituste keeld on vist). Aga kuna koroona Indoneesias on kasvutrendis, siis esialgu kuni 28.01.21 ei lasta taaskord ühtegi välismaalast riiki, sh mitte äriviisaga. Kas see keeld pikeneb ka pärast 28.01., ei oska hetkel ilmselt keegi öelda. Bali ilma turistideta peaks olema tore. Garuda Indonesia´ga olen teinud Indoneesias siselende, tundus väga tavaline ja korralik lennufirma, jagati isegi võikut lühikesel siselennul.
Puhtalt isiklikust kogemusest, olles Balil käinud 2x ja Sansibaril ning Tansaanias korra - minule Bali ei jätnud kuigi erilist muljet. Muidugi siis oli saar pungil täis turiste ja "päris" saart eriti ei näinudki. Rannad olid minu jaoks üsna tavalised, imeilusaks paradiisirannaks ma neid ei nimetaks. Vaatamist saarel muidugi on ja aega saab ilusti sisustad. Sansibaril meeldis mulle paar päeva kolada Stone Town´i tänavatel. Rand oli kena. Safari Tansaanias oli suurepärane, seda ma teeksin iga hetk uuesti.
Mina valiksin eelpool nimetatud põhjustel Bali, kui sinna saaks. Minu jaoks olulistes koroona-ajal reisimise punktides saab Bali hetkel rohkem plusse. Tansaania isiklikult otsustasin hetkel panna ootele, kuigi safarid ja loomavaatlused on mu nõrkus. Kaaluda võib ka teisi valikuid, nt Sri Lanka avaneb turistidele 21.01.2021 (ise ootan nende lõplikke otsuseid ja piiranguid lähipäevil, esialgset infot saab siit: https://www.srilanka.travel/helloagain/),,) samuti ise kaalun ja uurin praegu Seišelle, Ugandat või Kuubat (reis kavas veebruari keskel).
Tip, Uganda osas ma soovitaksin pisut järele mõelda. Seal olid just valimised, mille tulemusega ei olda rahul... ning Aafrikas tähendab see väga plahvatusohtlikku olukorda. Paljud inimesed lihtsalt põgenesid Ugandast juba enne valimisi, kuna oli teada, et peatselt algab anarhia ja mäss. Internet võeti kogu riigis maha, nüüd on küll taastatud, kuid sotsiaalmeediale ligipääsu pole. Seetõttu on hetkel info tegelikust olukorrast seal väga puudulik, kuna president kontrollib meediat ja uudistekanaleid ning ilmselt võib öelda, et "kiidetud olgu issand, kes lasi tõde jälle sedapidi paista"... Püssimehed on tänavatel, opositsioon üritab valimistulemusi vaidlustada... kahtlustan, et veebruari keskpaik ei pruugi veel olla lahendust toonud. Aga eks ilmselt oled isegi kursis ja kodutöö tehtud.
Aitäh kõigile vastajatele!
Ei hakka uut teemat tegema, aga ehk leiab keegi selle küsimuse siin ja oskab vastata:
1. Kas Sansibarile minnes oleks mõistlik teha ka kollapalaviku vaktsiin? Tansaanias seda ei nõuta nagu aru sain (kui just ei tule kollapalaviku kõrge riskiga riigist), aga kas kellelgi kogemust selle haigusega seal. Tundub väga jube haigus, samas kui lugesin antud vaktsiini võimalikke kõrvalmõjusid, siis need olid täpselt samad, mis haiguse enda sümptomid.
2. Kas peaks võtma malaaria tablette?
3. Kuidas olete käinud (kes on käinud) sansibari ja safari vahet? On variant lennates ja on variant bussiga. Bussiga tundub ikka liiga julm ettevõtmine, samas lennufirmad minu jaoks hirmutavad. Kellel milline kogemus on safari ja sansibari vahet trippimisega?
Ei kogenud vaktsiinile mingeid kõrvalmõjusid, kogu seltskond püsis probleemivaba. Kord Sansibarile sisenemisel on karm, seega pean ebatõenäoliseks, et seda tõve seal ringi liigub. Enne laevareisi mõõdeti kõigil temperatuuri ja kontrolliti vaktsiini olemasolu.
Malaaria tabletid on tungivalt soovituslikud, nende võtmine ei tekitanud mingeid probleeme ja iga sääse nägemine ei põhjustanud asjatut hirmu. Vähegi mõistlikul majutusel on korralikud baldahiinvoodid, sääsetõrje samuti abiks.
Lendasime kohalike lennufirmadega ja liikusime mööda maad. Tuleb hoolkalt eeltööd teha. Lennud olid küll omapärased (käsitsi kirjutatud pardakaart, turvakontroll üksiku ca 80 aastase vanadaami poolt, väike "muudatus lennuplaanis" jne), kuid lennul olles ei olnud hetkegi hirmu.
Bussid ei ole samuti päris need, millega meil harjunud ollakse.
Samas, kõige keerulisem ongi vast Sansibaril teekond lennujaama, praam igati ok ja maismaal ei olnud teeolud enam nii hirmsad. Mina soovitaks seiklust mööda maismaad.
#Enne laevareisi mõõdeti kõigil temperatuuri ja kontrolliti vaktsiini olemasolu.# Eelmine nädal lennukiga minnes ei mingid temperatuuri mõõtmist räägimatta vaktsiinis, Tansaanias, s.h. Sansibaris, Covid19 puudub... , see on ametlik riigipealiku seisukoht.
Malaariatablette ei soovita. Eestis reisikonsultatsioonil küll raiutakse, et seal on kõva riskipiirkond, aga koha peal olles sai selgeks, et malaariaoht praktiliselt puudub.
Samuti osatakse seda Aafrika riikides korralikult ravida ja käib praktiliselt samade rohtudega, millega ennetatakse, lihtsalt suuremas koguses (parandage, kui eksin).
Mina võtsin malaariatablette 3 kuud ja ausaltöeldes täiesti mõttetu raha kulutamine ning samuti täheldasin mitmeid kõrvalnähte, millest osade puhul sain alles peale reisi aru, et võisid olla just tingitud nendest tabladest: kõhuvalud, paaril korral lambine kõrge palavik mis omakorda tingis kergemad hallutsinatsioonid, köha, isutus.
Ei väida, et neid probleeme võisid põhjustada ka muud faktorid ja ega reisil olles neist suurt lugu ei pidanud ka ega vingunud, aga kõhu keeravad need rohud enamusel pekki mingil määral.
Euroopas on malaariast üks arusaam ja teadmised, kuidas ravida. Aafrika riikides (vähemalt Tansaania ja Keenia) aga ollakse kogenumad ja teatakse ka kuidas vastavalt ravida/reageerida.
Pigem panusta normaalse tervisekindlustuse peale.
Grande1, juttu ei olnud koroonavaktsiinist. Kui saabud Euroopast või ka mõnest muust kollapalaviku ohuta riigist, ei nõuta vaktsiini ega ka osata karta nakatumist. Saabudes ohupiirkondadest, seda kontrolli teostatakse!