Trahvid Itaalias

Olen foorumitest ja ka siitsamast trip.ee lehelt lugenud kümneid postitusi, kuidas Itaalias on turistil sisuliselt võimatu ilma trahvi maksmata isikliku sõiduautoga liigelda. Väidetavalt on kõik sildid ainult itaaliakeelsed ja iseenestmõistetavalt sa autoga liigeldes ei suuda ega jõua kõike märke ka jälgida. Ja hopsti - ongi sul mingi trahv kukil.

Lihtsamalt öeldes, trahvitulu pidavatki olema mõne Itaalia linna peamine sissetulekuallikas.

Kas nii ongi või on see linnalegend? Mul on suvel plaanis Itaaliat läbida ja sealhulgas ikka päris korralikult, üle 1000 km kindlasti, pigem nagu 2000 km. Ka Rooma, Vatikan, Pisa jms linnad..

On mingeid soovitusi, mida jälgida, tähele panna? Auto linnaserva jätta ja taksot kasutada?

Võimalikud Itaalia liiklustrahvid lähevad Eestis vist siiski maksmisele?

1
23

Miks see foorumiteema ei sobinud: https://trip.ee/foorum/uldfoorum/trahv-itaaliast?

7
1

Itaalia jutt käib enamasti ZTL tsooni sissesõitmistest. See võib probleemiks olla, kui inimene ei tea, kuhu ta läheb ja millised reeglid seal kehtivad. Kui enne reisile minekut ära õppida üks liiklusmärk, endale selgeks teha, mida see tähendab

ja mitte pea laiali otsas sõita, siis ei ole seda piiranguala ka nii raske märgata.

Loogiline ju, et rikkujat trahvitakse, nii on igas riigis. Kui on mingil kujul planeeritud marsruut, saab ka varem omale selgeks teha teelejäävate linnade keelutsoonid, kõigi kohta on leitavad kaardid, kasvõi need omale telefoni laadida või välja printida. Seda saab andmeside olemasolul ka vahetult enne mingisse linna sisenemist teha.

Sageli on need märgid ühendatud lisateatetahvliga, kus on täiendav info, näiteks kehtivuse kellaaegade kohta. Lisaks võib olla seal ka elektrooniline tabloo või puna/roheline foor, mis näitavad, kas tsoon on parasjagu aktiivne või vaba.

Muidu selline liiklusmärk 311a "Sõidukeeld" on rahvusvaheline, ka meil kehtivas liiklusseaduses täitsa olemas ja iga juhiloa omanik peaks selle tähendust tundma.

Itaalias võid trahvi saada ka juhul kui tänaval või pargipingil oma kaasavõetud võileiba nosid, avalikus kohas on söömine keelatud.

18
4

Itaalias juhtisin autot viimati 2007 juunis. Läbisin väiksemaid asulaid Itaalia Alpides, trahve ei saanud.

Mulle on jäänud mulje, et Itaalias vähemalt ZTL trahve on saada üsna võimatu, kui sa ei ole selline, kes kaubanduskeskuses pargib invakohale ning küsimus "kuidas saab parkida" tähendab tegelikult seda, et "kuidas saab parkida sissepääsu kõrvale". S.t nii palju kui olen näiteks Firenzes sõitnud auto kaasreisijana ning niisama oma lõbuks surfanud Google Street View abil - siis vähemalt Firenze puhul on ZTL tsoon ju üsna väike s.t kui sa Tallinnas ei püüa iga hinna eest sõita Sauna või Müürivahe tänavale, siis ei tohiks ka Firenzes probleeme olla. S.t Itaalias ei ole ühtegi linna, kus Liivalaia või Estonia pst tänava sarnane tänav on ZTL piiranguga?

5
2

Tegelikuses see ZTL ikka nii iseenesest mõistetavalt arusaadav alati polegi. Pead ikka omajagu tegema kodutööd, et vältida majutusi piirkonnas, mis eeldaksid ZTList läbi sõitmist. nt. selline linn nagu Otranto, seal on suvel teatud aja vahemikus mingid lõigud keelatud autoga läbida. Päeval võid vabalt sõita, kuid õhtul mitte. Ja see märk ei asunud üldse mitte selgesti nähtavas kohas või ilmselges vanalinnas ja kui sa õhtul tiirutades enda autole parkimiskohta otsid, siis on väga lihtne eksida. Ma ise istusin kõrval koguaeg pingsalt jälgides, et ega kuskil ometi mõnda keelumärki ei paista.

Väga paljud ZTL tsoonid on selgelt ja arusaadavalt tähistatud, kohati ka tõkkepuud ees, kuid see pole reegel ning on ka väga segaseid märke. nt. täiesti suvaline maantee torre del orso juures. Äkki keset maanteed suur keelumärk koos lisatahvliga. Pidasime kinni ja google abiga üritasime tõlkida, google vastas, et mändide all oleval mingit tüüpi kiviteel sõita ei tohi. Vaatame ringi, pole ei mände ega kiviteed. Kas me rikkusime sisenemise reeglit või mitte, jäigi mulle arusaamatuks või milline oli see ala, kuhu tegelikult ei tohtinud sõita, sest märk oli tõesti keset suurt maanteed. Lisaks oli seal mere lähedal ka ala kus oli kiirusepiirang pikalt 10km/h no mitte ei õnnestunud nii aeglaselt veereda. Kohalikud tuututasid meil seljataga, kui me siis veereda üritasime. Võibolla oli seal ka veel kuskil mingi lisaklausel, et 10km kehtib siis kui ... seda me aga ei näinud kuskil aga võibolla pidigi seal veerema.

Nii, et Itaalias tuleb olla väga hoolikas, kui kahtled, pigem ära sisene. Bussirajas ei tohi sõita mitte ühtegi km, isegi siis kui pöörata tahad. Soovitan lugeda ka inglise keelsetest foorumitest teiste kogemusi nende piirkondade kohta, kuhu lähed, siis tead, kus teised on vea teinud ja oskad neid vältida. Otranto selle piirangu me avastasime just tänu eelnevale kodutööle, muidu oleks üsna kindlalt seda rikkunud.

6
0

Risk mingit tähtsat liikluseeskirja sätet rikkuda on iga autoreisi osa, lihtsalt Itaalias tundub see reisk mõnevõrra suurem olevat kui nt Poolas. Nii nagu iga riskiga, saab ka seal seda kui mittre nullida, siis vähemalt maandada:

+ kasuta mõnd ZTL tsooni eest hoiatavat äppi, näiteks ZTL Radar, mis ühildub mh Waze'iga ja hoiatab visuaalselt, kui vastav ala läheduses: https://magnetsonthefridge.com/how-avoid-ztl-in-italy-ztl-mobile-app/

+ auto linna äärde parkimine ei pea ilmtingimata tülikas olema, näiteks kui leiab mõne suurema kaubakeskuse, mille juures taskukohane pikaajaline parkla ning metroopeatus. Nt Milaanos on P+R parklaid kohe mitu, hind 2-3€/ööpäev: https://www.car-parking.eu/italy/milan, kui tuled järvede poolt, siis pargid Molino Dorino P+R parklasse, 3 min metrooga kesklinna poole ostukeskus, 21 min Duomoni, samas kui autoga võtaks see GMapsi andmetel 40 min.

8
0

Olen väga palju maailmas autosid rentinud ning ei ole reeglina mingi tahtlik liikluseeskirjade rikkuja, aga ka minu arust on Itaalias risk miskit liikluses valesti teha tunduvalt suurem, kui kõigis teistes riikides. Kõikide poolt kardetud Rooma liikluses sain ZTL-idega väga hästi läbi. Aga Milaanost on kunagi tulnud trahv ja Bolognast tuli vist mingi 15 min jooksul lausa kolm pildistamist, mille trahvinõuded "soodushinnaga" kiirelt ära maksin. Lihtsalt olin ninapidi Waze`is otsimas mingitki peatumis/parkimiskohta tiirutades kesklinna tänavatel ja siiani ei tea, kuidas õnnestus lühikese aja jooksul samast ZTL alast lausa mitu korda mööda sõita. Samas "kurikuulsas" linnas suutsin eelmise aasta veebruaris hotelli ette tagasipöördel ka loetud sekunditeks bussirajale maanduda ja ka see sai "äramärkimise osaliseks".

Loodan taas samas linnas nädala pärast olla mega-tähelepanelik ja lisaks aktiveerida kõikvõimalikud elektroonilised hoiatused.

Tõsi, eelmise aasta bussiraja kaudu tagasipöörde eest tuli Hertzilt meiliga hoiatuskiri, kus mitmes kohas meeldetuletus, et ära reageeri / ära maksa enne, kui saad nõude originaali postiga. Ehk veel mõned nädalad ootamist ja südamevärinaga postkasti piilumist, et kas originaal õigeaegselt kohale jõuab. Väidetavalt ju need Itaalia nõuded peaks 1 aastaga aeguma.

6
0

Minu kogemused Itaaliast ei ole eriti suured, aga mäletan et kunagi Nice ja Monaco poolt San Remosse väikset vahepõiget tegema sõites oli probleem hoopis parkimis või isegi peatuskoha leidmine. Kuna sõitsime 2 autoga ja nagu ikka juhtub tuli aeg-ajalt teist järele oodata siis avastasime et Itaalia selles osas (katkematu) lindiga kulgevaid väikeasulaid läbides oli äärmiselt raske isegi autot tee äärde peatada sest ruumi selleks lihtsalt polnud. Teed olid bussi laiused ja siis oli kõnnitee äär vastas kohe. San Remos läks aga parkimidkoha leidmisega väga kaua, õiget ja vaba kohta lõpuks ei leidnudki. Nii et tuli kombineerida...

Aga kunagi hiljem Milanos käies avastasime et Itaalia linnade vahel väga hea kiirrongiühendus. Kiire ja mugav. Firenzes näiteks raudteejaam kohe ka linna südames. Ühesõnaga - nii Itaalias igati mugav reisida. Pole muret parkimiskohtade, trahvide jne pärast. Lisaks ühest linna teise minnes ka ajavõit võrreldes autosõiduga.

2
1

Sõitke Itaalias Google Mapsi abiga, kui muidu ei leia tsoone üles. Seal ZTLi sihtkohta sisestades ilusti rakendus hoiatab, et su sihtkoht on ZTLis.

1
0

ZTL märk kerkis ootamatult ette, liiklusvoos ei andnud ringi pöörata.Nüüdseks trahvid saadud, makstud. Umbes 60.- tk, lisks rendifirmalt 30.-andmete edastamiseks karabinjeeridele.

1
1

Tänud Viktor 54 ja Buldooza, see info oli kasulik.

Ülejäänud postitusi lugedes koorub välja siiski tõsiasi, et mingid probleemid selle Itaaliaga siiski on.

Ma ei ole kunagi Itaalias reisinud, seega toetun infole, mida fooumitest loen ja ma pakun, et julgelt 70% Itaalias autoga reisinutest on kogenud ebameeldivusi, eriti just trahvide suhtes. Ka siinsamas vastustes on see protsent umbes sama.
Eestis saan ma igapäevase autojuhina vaevalt 1-2 (mobiilse) kiiruskaamera trahvi terve aasta peale, kuigi aastane läbisõit on üle 30 000 kilomeetri ja need summad on ka naeruväärsed, tavaliselt 30-35 eurot. Itaalias tundub, et sama koguse trahve kogub juba ühte linna sisse sõites..

Aga see "ZTL" info hea teadmiseks võtta, tänud kõikidele vastajatele, eriti aga viktor54, kes viitsis ka fotod üles riputada.

0
0

autoga sõitmise kogemus Itaalias on 2x Sitsiilias, viimati oktoobri lõpus sai saarele ring peale tehtu, vaid 1 kord pidime peaaegu ZTL sõitma, aga keerasime kohe otsa ringi. St. Sitsiilia kohta ei saa ühtegi paha sõna õelda, kiirteed tasuta suures osas ja kaameraid ka palju ei olnud.

0
0

See "julgelt 70%" on küll naljaks number välja pakutud. Eks foorumitesse kirjutama satub ikka pigem neid, kel probleeme seal olnud. Kui reis muretu, mis seal ikka kirjutada ju. Et Itaalia liikluse pärast muretsemist vähendada (kaartide väljatrükkimine oli vist ekstreemseim soovitus), veidi muretum kommentaar - null trahvi Itaaliast, aga eks ma olen seal vähe sõitnud ka (mõnituhat kilomeetrit lühematel reisidel kokku) ja Milaanost-Veneetsiast lõuna pool pole sõitnud.

@tom1967 - kas sellise Hertzi "hoiatuskirjaga" kaasnes ka tavaline "rentija andmete politseile vahendamise tasu arve" ikkagi?

2
4

Julgen ka väita, et olenevalt asukohast ja liiklusest on neid ZTL tsoone keeruline ja mõnikord pea võimatu vältida. Näiteks Rooma lennujaamas lendasime 3 korda sinna sisse ja mis kasu on märgist kui tee viib edasi ja tagasisaamis võimalus puudub... Õnneks oli tegu rendiautoga ja nagu hiljem selgus oli neile see seal andestatav. See ZTL radar tekitab teinekord ka valepaanikat ja paljud sissesõidud on arusaamatud. Olen ka sellel seisukohal, et see on tehtud turistide koorimiseks, sest eksimisel pole võimalik trahvi vältida näiteks loa ostmisega.

3
2

Nagu ülalpool mainitud, Itaalia liiklustrahvide kohta on siin õige mitu teemat. Kuna vanad ei sobinud, siis kordan üle oma ammust soovitust, mille eest hulga miinuseid teenisin: Kui oled veendunud, et tegid kõik õigesti, kuskil mingeid reegleid ei rikkunud jne, siis pane pärast reisi autorendiks kasutatud krediitkaart kinni. Muret vähem.

Olen Itaaliast saanud 2 trahvi ja need ka ära maksnud. Tean, et sealkandis liiklesin, aga kuidas täpselt, ei mäleta. Järgmisel korral jätsin auto linna keskusest eemale ja läksin jalgsi uurima kuhu sõita tohib või ei tohi. Sel korral trahve ei saanud, aga õppisin seda, et ZTL reeglid võivad olla nii kuupäeva (suvi / talv) kui ka kellaaja põhised.

5
1

@Muki

Loe kommentaarid läbi ja saadki 70% kätte. Ja naljast on asi kaugel.

See teema on paljude erinevate riikide foorumites üleval, et Itaalia liiklustrahvide trahvipoliitika täidab 1-2% riigikassast. Kusjuures lõviosa sellest läheb turistide arvele.

Milanost-Veneetsiast lõuna poole, mida see ütleb? Millistest linnadest jutt käib? Rooma, Pisa, Milan, Bologna?

Mul on üks tuttav rekkamees, kes on Itaalias sõitnud maha kümneid tuhandeid kilomeetreid ja ta ei oska mulle mingit nõu anda. Sest kiirteedel ja põhimaanteedel sõitmine on üks asi, aga hoopis teine asi on väikelinnad, vanalinnad ja suurlinnad, koos oma kesklinnade äraarvamatu liiklusmärkidega, kus pole inglise keeles ühtegi sõna.

Ma pean silmas kogu Itaalia läbimist Milano - Pozzalo, sealhulgas kümned väikelinnad ja külad.

Kummaline, et viktor 54 kommentaarile on laotud nii palju miinuseid, minu arvates on tegemist kõige põhjalikuma ja täpsema kommentaariga. Esimest korda sain aru ZTL tsoonist ja märkidest ning infotahvlitest. See sööbib mällu. ZTL.

Ma arvan, et see on autoturistile ilmselt kõige tähelepanuväärsem tähemärk üldse, Itaalias.

3
2
1
23
Lennupakkumised
Reisikaaslased