Bali ei tundu enam atraktiivne :)

Umbes 1,5a tagasi tegin koolis mingid reisibrošüüri ja jagati lehed, kus oli Bali. See tundus unistuste sihtkoht, kuhu minu rahakott minna ei võimalda.
Kuu või kaks tagasi ostsin endale soodustusega piletid Balile ja tagasi. Koos abikaasaga, 9 ööd kohapeal. Olin ülisillas sellest, et sain sellise hinnaga need piletid ja elevil reisi pärast.
Peale seda, hakkasin infot uurima rohkem - kõige kohta. Mis selgus oli see, et iga teine inimene käib vist Balil, ei olegi see nii nö "kättesaamatu" sihtkoht. Või on asi lihtsalt selles, et trip.ee kasutajad on kõik paksude rahakottidega maailmarädurid :D Minule oli see tegelikult väga suur ost ja kulukas.
Bali reis eestlaste seas on täiesti tavapärane ja igapäevane, ei midagi erilist või eksootilist.
Lisaks oli juba piisav peapesu, et 9 ööks on üldse maru mõttetu sinna minna, sest alla 2 nädala ei ole mõtet nii kaugele reisida...Väga motiveeriv tõesti!
Praegu ma vb isegi ehk kahetsen, et selle reisi endale ostsin- ma ei leia sobivat majutust, kuigi valida on paljude seast. Lisaks närib koguaeg hinges, et ainult 9 ööd (ma ei kujuta ette kuidas TÖÖTAVAL inimesel üldse on võimalik nii kaua kuskil chillida, meil siin tavapärane kuni 2n puhkust korraga). Tripi kasutajad vist tööd ei tee, sest koguaeg käiakse kuskil....raha tuleb vist niisama :)
Ma ei oska isegi oma reisi planeerida seal, et see oleks piisavalt põnev ja huvitav ja võiksin sellega rahule jääda...see tundub nii tavaline nüüd. Lisaks olin algselt lugenud, et sihtkohana on seal soodne kohapeal, tuleb välja et ikka väga ei ole küll, täiesti tavapärane, nagu igas teises soojas maas :)
Ma juba mõtlen, kuidas reisi tühistada ja valida endale uus sihtkoht pulma-aastapäevaks. Õnneks on meil kindlustus tehtud ja see peaks katma iga põhjuse.

Päris kummaline postitus. Reisiplaan oli äge senikaua kuni arvasid, et oled valinud sihtkoha kuhu naabri-Jüri naljalt reisida ei saa ning end selle võrra erilisemana tunda? Kallis inimene, sellise mõttemaailmaga võta parem Türgi paketikas, mine ja naudi tasuta kokteile hotellis ja puhka veits närvi.
Ise lähen Balile 3 nädala pärast. Olen seal 2 nädalat, selle ajaga teen saarele tiiru peale, ööbimist vahetan iga kahe päeva tagant - infinity basseiniga hotellist kuni öko-puumajani. Tavaline töötav inimene, kaks korda aastas reisin 2 nädalat.

Ma ei saa hästi aru. Kas reisi ärajäämise põhiliseks põhjuseks oleks see, et teiste reisisellide jaoks see täiesti tavaline koht?
Reis ja puhkus tasub ikka enda jaoks teha, mitte selle järgi mida tuttavad või ka võõrad sellest arvavad.
Inimesed kes palju reisivad ei ole tihtipeale mingid rikkurid ja käivad tööl, küll aga oskavad nad reisi planeerida, et enda jaoks parimat saada. Kogemused õpetavad kõikse paremini!

Ise käisin Indoneesias 2 nädalat. Selle käigus tegin ka 3-päevase kõrvalpõike Balile, et saaks ka öelda, et olen seal käinud.

Jah, Bali on suhteliselt kallis, austraallased käivad seal puhakamas on hinnad üles ajanud. Mujal Indoneesia on ca 2x odavam. Aga mujal on moslemid, keda Balil pole!

Indoneesia üldse juba ei sobi hästi Euroopa puhkajatele, kuna vihmaperiood on Euroopa talvel. Pigem soovitan Tai-Kambodzha-Vietnam. On odavam ja on ka kuiv periood meie talvel.

Mis töökohta puutub: äkki tasuks tööandjat vahetada, kui ei lubata puhkusel käia? Kusjuures tuletan meelde, et Eesti seaduste järgi on tööandja KOHUSTATUD andma aastas puhkust vähemalt 2 nädalat järjest. Lisaks peab olema tööl alati inimene, kes suudab sind asendada. Juhuks, kui sa oled haige, puhkusel või jääd trammi alla...

Oma reisikogemuste järgi ütleks, et alla 2 nädala pole puhkus. Aasiasse või Lõuna-Ameerikasse lennates kulub juba 2 ööpäeva reisist lendamisele ära. Vähemaks ei ole mõtet minna, pigem siis nädalane Kreeka, Türgi, Kanaaride või Maroko reis.

Ma proovin 2x aastas ikka ca 3 nädalat reisida. 4 nädalat puhkust, 1 nädal talvepuhkust ja ülejäänud siis juba palgata puhkuse arvelt... Rahakott liiga paks ei ole, ikka üritan odavamaid sihtkohti vaadata. Lisaks hoian ka sellega kokku, et olen pikemalt kohapeal, kulutan suhteliselt vähem raha pikkade lendude peale. Samuti keeran korteris kütte kinni! Juba Eestis maksmata jäänud kommunaalide eest saab Aasias mitu ööpäeva hotellis viibida :D

Tegelikult kadestan ühte tarkvaraarendajana töötavat tuttavat. 9 kuud aastas teeb palehigis tööd. Ja siis 3 kuud puhkab, reisib mööda ilma ringi...

Olen sattunud Balile ja Gilidele mitu korda ning mulle sai peale esimest korda juba selgeks, et see on üks suurem turistikas. Aga ikkagi on olnud tarvis seoses teiste reisikaaslaste soovidega sinna tagasi minna. Ei oma paksu rahakotti ning minu päevabudget (ööbimine+transport+söök) on Indoneesias jäänud kuskil 30€ kanti.

Eks Bali võlu on selles, et sellele on tekitatud "eksootilise sihtkoha" kuvand. Tänu sellele kuvandile on ka inimeste huvi selle saare vastu suurenenud ning erinevad lennufirmad sinna ka lende korraldama hakanud või lendude arvu suurendanud. See viib ka lennupileti hinna alla ning vahepeal on ka nii olnud et Bali piletid on isegi tunduvalt soodsamad kui lennupiletid Taisse. Enamus Balil olevaid turistipiirkondi on majutuse hinnatasemelt parema hinnaga kui nt Tai saared, aga samas puuduvad Balil sellised rannad nagu on jälle Tai saartel. Kui maitseb ka alkohol, siis terves Indoneesias on alkohol üsna krõbeda hinnaga.
Ega Bali väike saar pole. Kui tahate puhata ja niisama vedeleda soojas kliimas, siis on 9 ööd sobiv, aga kui tahate ka saart ennast näha või isegi kõrvalsaartele minna siis tundub 9 päeva liiga väike aeg.

Indoneesias on üle 18 000 muu saare kui Bali ning Gilid. Olen käinud ka mitmetel vähemturistikamatel saartel (nt: Togeani saartel, Banda saartel ja Belitungi saarel) ning need on tõesti helgemalt meelde jäänud. Suureks miinuseks on see, et nendele kõikidele teistele saartele jõudmine võtab tunduvalt rohkem aega ning samuti pole need piirkonnad taristu mõttes sellisel tasemel kui Bali ja sealne ümbrus.

Kiku, minu väide oli see, et alla kahe nädala ei ole mõtet, aga see oli mu subjektiivne arvamus. Foorum ongi erinevate arvamuste jaoks. Minul nt Tööandjalt aastane puhkus 35 päeva, eks ma seda siis jagangi vastavalt oma võimalustele....

Tahad minna sinna, kuhu nn naabrimees pole veel läinud: meist enamustel siin poleks selliseks reisiks rahagi! sest mis vähegi populaarne ja taskukohane, seal käiakse ja sinna minnakse.

Ma ise pole Balil käinud, aga nagu kuulnud olen, siis kõik sealkäinud kiidavad. Seega,: rumal jutt suhu tagasi ja minge ilusasse kohta oma pulma-aastapäeva nautima! :) Mida sa põed siin! Paljud ei saa omale sedagi lubada, et sina Balile saad minna, on tegelikult väga äge asi!

Palu siin teistelt sealkäinutelt abi oma ilusa reisi planeerimisel, kõik on nõus aitama!

majutus: tee lahti booking.com vali koht ja aeg ja sorteeri tulemusi hinna järgi ja samal ajal vaata arvustusi, me kõik teeme nii. Ära mõtle üle koha valimisel! Iga hotelli kohta leiad negatiivset ja postiivset, vaata üldnumbrit!
Jõudu teile kahele ja ilusat pulma-aastapäeva!
P.S. Meil naisega ka järgmne aasta pulma-aastapäev, 25-s! Maldiividel ;)

Hei,
Kui Bali saar enam ei tundu köitvat, siis sellegi poolest ju ei tasu oma lennupileteid raisku lasta. Võta näiteks juurde siselend Balilt mõnele teisele (vähemkülastatud) saarele. Näiteks Sulawesile või Ambonile. Need siselennud väga soodsad ning saad kindlasti kogeda ehtsat ja vahetut Indoneesia elu, olu ja kultuuri.

Tere.
Ärge laske ennast heidutada siinsetest kommentaaridest. Nagu algsest tekstist aru saada siis see koht oli midagi kuhu tahtsite ise minna ehk siis Teil oli unistus. Selle täitumiseks olite valmis rahakotiga pingutama ja vahet pole kas nädalaks kaheks või mõneks päevaks . Kui te seda ei tee enda pärast jääb see "kummitama". Aga ärge pange ootusi ja veel vähem selleks, et olete käinud kuskil millega pärast teiste ees uhkustada. Teistele inimestele ei reisita!! Sellisel juhul lugege raha lihtsalt mõttetult raisatuks. Pole hullemat seltskonnatüütust kui enda reisidest kiitleja.
Võin öelda enda kogemust seoses Baliga.
Istusin 2015a alguses aega parajaks Perthi (Austraalia) lennjaamas ja sattusin lugema sealseid brosüüre Bali kohta . Lihtsalt tekkis huvi et kuhu siit iga tund lennukid lähevad ja eelnevat infot/huvi turismikohana ei omanud üldse. Mulle meeldis idee mida mulle müüdi seal ning 2016 Aasia, Austraalia puhkust planeerides oligi eesmärk Balile jõuda. Tegelikkus ja reisiplaan mõjutatuna igasugu kommentaaridest siin ja mujal tõi asemele Malaisiad,Hong Kongid, Macau, Austraalia jne. Ja tulemusena ma olen ikka alles sinna minemas. Soov seda näha jäi ja kahetsus, et teiste kommentaaridest niipalju mõjutada lasin. Käi ära ja kujunda ise arvamus puhkekohast sinu vajadustele ning vahet pole kui pikalt olla.
Näiteks puhkekohana ise kunagi Hispaaniast kaugemale ei lähe, sest pole mina neis eksootilistes paikades seda puhkust lebotamisena leidnud, kuid elamusena on nad kõik vajalikud ja ikka uute kohtadena avastamisel võtan arvesse foorumit ning siinseid arvamusi, kuid mingist enda jaoks huvitavast sihtkohast enam ei loobu sest keegi loeb ta turistikaks.

Igal juhul ära käia. Ja vähem foorumil mõjutada lasta. Igale oma. Mina ka ei saa aru inimestest, kes siin kirjutavad reisitüdimusest, või et kõik on nähtud. Palju õnne ja ehk tasuks Muskilt Marsile pilet ära osta :). Teine seltskond on, kes toonitab, et ainuke õige viis on seljakotireis. Sama inimene arutleb hiljem autorendi võimaluste üle. Kolmandad tüübid annavad lastega peredele nõu Egiptusesse ja Türki minna, samal ajal kui pommid plahvatasid :).
Bali on igatahes koht, kus tasub ära käia.
Ah jaa, ilkujatele veel niipalju, et tihti "turistikas" ongi ainus võimalus mõni sihtkoht välja kannatada. Tavaliselt tähendab see mingitki kvaliteeti :).

Hei,
minu suur unistuste reis ka Bali ! Eestlaste rohkust ma küll ei karda pigem austraallaste . Ja kõige enam momendil tundub ohtlik vulkaan, mis võiks reisi rikkuda. Reisi õnnestumine sõltub pigem ikka endast - tuleb tegeleda sellega mis endale meeldib, mitte mida teised teevad. Kui hotellidega abi vaja, kirjutage oma kuupäevad ja mis oleks hinnapiir. Ma otsin endale ka märtsiks majutust, annaksin teada mis hotellid mulle silma on jäänud. Hotellide valik tundub küll Balil super olema. Privaatbasseiniga tuba nii taskukohase hinnaga ma pole mujal endale lubada saanud.

Ei tahaks uskuda,et reisikindlustus katab " palju eestlaseid ja liiga kallis" juhtumi:)
Ma soovitaks ka ikka ära käia ja mitte hakata uut reisi sebima. Enda lemmik koht Aasias on jätkuvalt Tai, kus olen 4x käinud ja ei heiduta mind see, et iga teine v-olla seal juba käinud ja õlle 2x kallim. Lihtsalt meeldib see toit ja erinevad saared ja ei näe põhjus miks ei peaks uusi kohti seal 5x veel avastama minema.
Kui tahta end veel erilisena tunda, siis peab Arktikasse või Polüneesia saartele minema, seal vast veel vähe rahvuskaaslasi käinud.

Pooleldi mõistan postitaja muret. Käisime Balil 3 aastat tagasi ja ausalt tagasi tulles oli natuke pettumuse maik suus. Ootasin imeilusaid valgeid liivarandu, lopsakat loodust, uhkeid templeid, head sööki jne. Ükski neist päris elus aga nii suur ja tore polnud kui seda ette kujutasin, sellegipoolest ei saa ma aga öelda, et poleks tore reis olnud ja täna ausalt öeldes läheks tagasi - aga täiesti teistesse piirkondadesse!

Meie veaks oli see (olime siis algajad omal käel reisijad), et valisime valed piirkonnad (Seminyakis ööbisime). Täna valiksin pigem saare põhjaosa ja mingi aja ka Ubudis (ainult osa ajast, sest minu jaoks liiv ja päike on "must be" puhkuse ajal). Või üldse tripiks kõrvale saartele mõneks päevaks!

Meil oli mõnus hotell, kus vahel lebotasime basseini ääres, roller seisis koguaeg maja ees, kui tuju tuli, siis istusime selga ja rändasime ringi (nii said ka enamik templeid külastatud). Ühel päeval võtsime omale auto koos autojuhiga ja lasime viia kaugematesse kohtadesse, kuhu rolluga poleks viitsinud kimada.

Seega ära muretse, maitsed on erinevad nagu ka reisimisstiilid ja reisi teete toredaks ju teie ise! Head nautimist ja pulma-aastapäeva!

Ma arvan, et 9 ööd on piisav.

Mine kindlasti!!!

Bali suurimad plussid on, et, esiteks, vali omale udupeened majutused, saad ennast hellitada ja kuningana tunda, ju täiesti minimaalse raha eest!
Teiseks, on vôimalik endale tellida privaatne, 10 tundi kestev tuur, mingi 30 euro eest!!! Kasuta juhust ja avasta nii palju, kui vôimalik, lopsakas loodus ja imekaunid vaated, väärivad seda!
Rannapuhkus, kui niisugune, ei ole päris Bali teema, seega, vôta kolleegide kadestamiseks vajalik väike jume peale ja kima lihtsalt ringi!
Ja, kôige olulisem on, kultuuri, tavade ja usu, kardinaalne erinevus, küsi ja uuri nii palju, kui saad, et kôike paremini môista.
Ja, jälgi kohalikke ning nende tegemisi ja olemist, saad uue teadmise, et maailmas on olemas nurgake, kus on nii tore rahvas, sôbralik, abivalmis ja vahetu, ma arvan, et kôik see kokku, tasub küll, umbes 2 päevast lendamist!

Minu jaoks oli ka Bali aastaid ja aastaid nagu mingi kauge kauge kättesaamatu unistus. Iga kord kui kuhugi reisi ostsin, mõtlesin et oleks ikka võinud Bali võtta. Hullult näris hinge, kui vaid saaks! Sel aastal siis sai ka piletid ostetud. Samal ajal hakkasin vaatama Filipiine, aga jälle see Bali-ihalus näris hinge ja jäi Bali. Nüüdseks ongi seal ära käidud. Käisin nii turistikates piirkondades kui ka eraldatumates kohtades. Ma ei ütle midagi halba, tore reis oli, aga ilmselt ma sinna tagasi ei kipu.
Phuketi saarel olen 4 korda käinud, ristipõiki läbi sõidetud ja sinna ma läheks veel tagasi - rannad paremad, toit parem, kuidagi lahedam.
Mina olin Balil 10 ööd.

Ma ei saa nagu eriti aru, mis selle postituse mõte või idee on, aga selleks, et reisida kaugele, ei pea olema paksu rahakotiga maailmarändur. Tuleb lihtsalt sattuda õigetele piletitele ja saad lennata üsnagi soodsatel tingimustel Aasiasse või teisele poole maakera. Lisaks peab enne tegema ka eeltööd.
Lisaks on ka vahe, kas lähed turismimekasse või tõmbad kohe end kuskile vaiksemasse mitte nii turisti piirkonda..hinnad erinevad üldjuhul suuresti.

Isiklikult arvan, et jah, Bali on sama nagu Tai, kõik käivad seal kuid see mida sa seal riigis koged ja näed, on sinu enda teha. Need riigid ei ole nagu väike Eesti.. seal on avastamist nii mõndagi ja palju. Ja saab suurepäraseid mälestusi ja elamusi.. ja nüüd sellepärast kahelda oma puhkuse plaanides, kuna kõik käivad, noh.. siis mis ma ikka oskan öelda, muretse vähem teiste arvamuste pärast :) Puhkusele sa ju lähed oma mehega ja teie aega nautima... mis see huvitab, mida naabri Jürka arvab..

Mis puudutab puhkuse aega, siis jah, kui juba nii kaugele lennata, siis olenevalt puhkuse stiilist tuleks valida ka aeg. Kui kavatsed kuurortis lesida ja puhata, siis sobib ka nädal aga kui on aktiivsem puhkus plaanis s.t reisida erinevate linnade ja külade vahel ning kaugemale, siis ma arvan ka, et alla 2 nädala ei ole mõtet kohapeal ollagi. Aga see on minu isiklik arvamus.
Sinu 9 ööd kohapeal tähendab seda, et võiksid teha väga suure eeltöö ära kuhu mida täpselt vaatama tahad minna ja jäta väike varu, sest teada on, et Aasias ei ole need kellaajad täpselt need, millega me harjunud olema.. seal tihtipeale asjad venivadki. Ära aja plaane lõhki aga tee head eeltööd. Trip.ee on täis neid soovitusi, kuhu minna, mida vaadata jne. Ka ingliskeelsed saidid.. seal on palju neid kes on kasvõi 1 nädal kohapeal.. :)

Eestis on 4 nädalat puhkust aastas, seega 2,5 nädalat sügisele/talvisele puhkusele ära planeerida, ei ole ju mitte mingi müstika.. oleneb prioriteetidest. Mina puhkan Eestis suvel max. nädala, sest ma ei näe pointi siin rohkem puhata, ülejäänud 3 nädalaga reisin kaugele maale ja suusareisile. Tundub ju loogiline.

Oleks viisakas kui teema algataja ka suvatseks midagi vastu kirjutada. Kõik teised mõtlevad kaasa ja annavad nõu.

Puhkus sõltub ka tööst ju. Kui oled mingi firma juht siis pole vist tõesti probleemi kujundada oma puhkus või korraga kolme nädala pikkuseks.
Samuti õpetajatel vms saavad suvel pikalt puhata (kes vähem, kes rohkem), aga vaevalt et kooli hooaja lampi 2nädalat reisida saaks.
28 päeva puhkust aastas lastakse välja võtta meil max 2 nädalat. Ja tegelikult võtagi ju 9 ööd kohapeal ongi nii et kui juurde veel arvestada sinna ja tagasisõit on 2n täis.
Paksu rahakoti all mõtlesin küll jah seda et mina ei tea enda tutvusringkonnas vist kedagi, kelle jaoks nt 500€ ei oleks suur raha, selle eest saad Balile 1 edasi-tagasi pileti....kahekesi minnes on summa suurem ja lisanduvad veel kulurahad jne.....teeb ikka üsna paksu rahakoti kokku, ei kujuta ette ka kui palju need inimesed teenivad, kes saavad paar korda aastas lausa seda endale lubada, sest jh, prioriteedid peavad paigas olema- kui sul on pere ja lapsed, siis on Ilmselge vist et kui müstilisi summasid ei teeni, on prioriteediks pere esmaste vajaduste rahuldamine, et kõigil oleks hea, mitte et vanemad suure raha eest palju reisida saaks.
Mulle see 450-500€ pilet küll väga soodne pakkumine ei tundunud, on vist tavapärane?

Ma ei saa aru, kuidas on võimalik, et selline sihtkoht nagu Bali ei tundu enam atraktiivne ja seda nö paugupealt. Ma saan aru, et Bali ei ole atraktiivne inimesele, kes on Aasia (Indoneesia) risti-põiki läbi reisinud, aga teemapüstitusest saan aru, et teemaalgataja ei ole veel väga palju maailma näinud.
Igatahes, mida ma tahtsin kirjutada, on see, et sihtkoht tuleb enda jaoks ise atraktiivseks teha. Meil ka Balile minek ees novembris ja selles kontekstis ma saan teemapüstituse nö põhimõttest aru, aga ei saa aru sellest, miks siis lahendusena midagi ette ei võeta. Mina näiteks olen mõelnud, mis võiks olla sellised highlightid, mida ma tahaks Balil kogeda lisaks mainstream tegevustele, mida iga naabrimees on ehk seal juba teinud. Olen mõelnud, et minu jaoks võiks olla "need hetked" näiteks päikesetõusu ajal jalutada riisipõldude vahel, külastada kell 6 hommikul Ubudi turgu, proovida palju erinevaid kohalikke toite ja osaleda kokakoolides. Veel tahaks Gilidele sõita, et seal kilpkonnasid näha, kuid teemaalgatajs kohalolekuaeg selleks liiga lühike. Võibolla mõni kogenud reisisell irvitab pihku minu "eriliste hetkede" peale, aga see on minu reis ja minu unistused. Teemaalgataja võiks teha sellest reisist samuti OMA REISI ja viia täide oma unistused. Ilusat reisi!

"Ootasin ... uhkeid templeid" -- Bali templid on ikka üsna lahjad võrreldes mujal nähtuga.

Templeid mine vaatama Yogyakarta ümbrusse (Prambanan ja Borobudur). Balilt lühikese AirAsia lennu kaugusel.

"Kui oled mingi firma juht siis pole vist tõesti probleemi kujundada oma puhkus" -- vastupidi paraku... sugulane on firmajuht. No mitte ei saa 2 nädalat järjest puhkust võtta. Töötajad hakkavad laisklema sel ajal, midagi tehtud ei saa. Sellepärast eelistan ise olla palgatöötaja, elu on lihtsam.

Ma arvasin, et teema algataja soovib abi reisi planeerimisel või hotelli valikul (pakkusin ka abi) ....aga ei. Trip.ee on ikka reisiteemaline portaal. Liiga väikse palga puhul peaks hoopis mingeid tööotsimis portaale vaatama. 400-500 euri pika lennu puhul on ikka hea hind küll !

Tavapärane on ,et 450 - 500 eest ei saa Balile lennata....

Käige Balil ära ja te ei kahetse! Väga kurb kui keegi seal midagi ilusat ei näinud! Imeline paik ja imelised inimsed ja üldse ei ole kallis, pigem väga soodne! Sealne loodus on imeline . Mina pole veel kohanud inimest oma tutvusringkonnas, kellele Bali ei meeldi!!!!

Teema algataja eesmärk oligi vist saada siia postitusse palju positiivseid ja sisukaid kommentaare!

Ei saa ka päris hästi aru postitusest. Kui on reisitõrkega kindlustus, siis katab see ainult kindlad juhud, mis peavad olema dokumentaalselt tõestatud.Mina olen päris palju Aasias käinud ja igakord ca 3 nädalat. Lähen ka järgmise aasta märtsis. Tuuritan ringi 10 päeva Sumatral ja 5 päeva Sulawesil ning lõpetan puhkuse Balil. Jään sinna 6-ks ööks. Olen päris palju Bali kohta uurinud ja päris raske on teha valikut, mida võtta, mida jätta.

Toetan teema algatajat, minu meelest on ka Bali liiga lihtne, st. infot liiga palju, enamus lähevad sinna jne. Ise ma küll pole seal käinud, kunagi ma kindlalt sinna ka lähen, muidu ma käinud ei ole seal ju. Hetkel mõtlen, et võiks Togo´le minna, tundub kuidagi huvitavam olema, infot vähe, mõned on käinud jne.

Sihtkoht ei tee reisi eriliseks, eriliseks teeb reisi ikka inimene ise. On võimalik väga hästi tunda ennast ka reisides Lätis või Poolas. Olles juba reisi planeerimise faasis nii negatiivselt meelestatud, pole mõtet minnagi. Minu jaoks on juba reisi planeerimine suur lõbu.
Muide, kui olla mõne firma juht, on just raskem oma puhkust planeerida ja ikka tuleb nii välja, et tuleb ka "basseinikontoris" mõned tunnid tööd teha. Töölepinguga töötajal on võimalus vähemalt (mitte kuni) kaheks nädalaks panna töökoha uks enda järel kinni ja töö peale mitte mõelda.

"Umbes 1,5a tagasi tegin koolis mingid reisibrošüüri ja jagati lehed, kus oli Bali. See tundus unistuste sihtkoht, kuhu minu rahakott minna ei võimalda."

Unistada tuleb suurelt. Küll tuleb ka raha, kui vaja on. Lennupiletid on teil olemas, teineteise seltskond samuti. Jääb arusaamatuks mida sealt konkreetselt otsitakse, kui juba ette pettunud olete. Balil saab väga mõistliku hinna eest vägagi normaalse hotellikoha. Raha kokkuhoidmiseks sööge seal kus kohalikudki, saate ehtsat kohalikku toitu odavama hinna eest ning näete rohkem kohalike elu-olu, poodides on hinnad nagu meil. Minge ja nautige kõike seda mis Balil on. Vähese rahaga võiks teha saarel vähemalt ühe ringreisi, mis hõlmaks teie jaoks huvipakkuvamaid kohti ja kindlasti kaubelge enne tripile minekut hinda alla. Negatiivsus visake reisil olles (ja ka enne seda) peast välja. Oma silm on kuningas. Pole mõistlik arvestada vaid negatiivsete kommentaaridega. Mõni käib Balil igal aastal ja lausa jumaldab seda saart. Inimeste nägemused ja tundmused ühest ja samast asjast ongi erinevad.

Bali...ei pea ometigi olema naabrist parem...lopsakas loodus, head hotellid, tuleb neid ainult jooksvalt vahetada ja tehes enne pisut turuuuringut ja liikuda mööda saart, ise olime 10 või 11 ööd Indoneesias, jõudsime käia Komodo rahvuspargis, vaja siselend võtta, Lombokil vaadata mereveepärlikasvandust ja natuke kohalikku elu, Gili Airil ujuda ja koos merekilpkonnadega snorgeldada, käia Baturil päikesetõusu vaatamas, Nusa Penidal imelises laguunis oma aega veeta, üle vaadata mõned templid, imelised riisipõllud, nautida head toitu, ujuda, jalutada....igatahes tasub minna, tagasiteel jõudsime isegi mõne tunni Singapores tsivilisatsiooniga taas harjuda, super talvepuhkus märtsis 2017

Nii negatiivne seisukoht juba enne reisi :) Tee endale selgeks, milleks soovid reisida, mida reisil näha-kogeda, mis on sinu ootused. Reisimine on kogemuste ja emotsioonide omandamine, ära sea endale kõrgeid ootusi, vaid mine ja avasta maailma, sest maailm sinu ümber on väga kirju.
Tõepoolest on Bali hetkel üks populaarsemaid sihtkohti eestlaste seas, juba mitu aastat järjest, sest lennupiletid sinna on soodsad ning elamine ei ole kallis (võrreldes näiteks Lõuna-Euroopaga), pigem samal tasemel taoliste turismikohtadega Aasias.
Ainus, mida sa Balilt ei leia, on valged liivarannad (samas on mõned kohad, kus on ka imelisi randu). Olen mitmeid kordi külastanud Bali, lisaks enamikele Aasia riikidele ja ikka läheks sinna tagasi. Loe minu Bali reisist:
https://elustilist.ee/bali-saar-uus-trendisihtkoht-eestlaste-seas/
Seega, ole positiivne ja ära mõtle, mida teised teevad ja kus käivad, vaid mõtle, kuidas oma reis mõnusaks puhkuseks planeerida! :)

Raha kohta mainiks veel seda, et Aasia on õnneks selline piirkond, kus on võimalik nautida nii meeletut luksust mitmete tuhandete eest või saada päevas hakkama ainult 25 euroga, ilma seejuures nälgimata ja palmi all ööbimata. Ehk siis on võimalik kujundada oma reis vastavalt rahalistele võimalustele. Küll aga peaks sellele eelnema korralik eeltöö. Eriti veel, kui aega on napilt. Uuri foorumitest hindade, vaatamisväärsuste ja majutuse kohta (nii trip.ee kui tripadvisor, loe Lonley Planetit kas veebist või raamatuna, vestle Balil käinud tuttavatega, vaata blogisid jne), mõtle, mida te reistilt ennekõike ootate ja mida kindlasti näha tahate. Koosta eelarve, palju te oleksite valmis igapäevaselt kulutama (söök, majutus, ekskursioonid, transport, muud jooksvad kulud). Vastavalt eelarvele ja huvidele broneeri majutus. Kuskilt teisest teemast lugesin, et reis on alles veebruaris, nii et saab nüüd igakuiselt vastavalt võimalusele nn. reisifondi raha kõrvale panna. (nt. kui mõlemad panevad novembrist kuni veebruarini (kaasaarvatud) igakuiselt kõrvale umbes 150 eurot, siis veebruariks on koos 1200 eurot, mis teeb kahepeale 133 eurot päev, mis on juba väga-väga korralik päeva eelarve. Aga nagu enne mainisin, siis on võimalik täitsa hakkama saada ka kahepeale 50 eurot päevas (ja kindlasti ka vähemaga, peab lihtsalt rohkem uurima). Kindasti googelda "Bali on budget", leiad palju blogisid, kus jagatakse oma kogemust.
Reisi sellepärast küll ära jätta ei tasu, et pole piisavalt eriline koht (lisaks ei kata ükski reisikindlustus sellist asja). Tuleb mõelda positiivselt ja reisi nautida. Kui reisimine meeldib, siis küll kunagi ka "erilisematesse" paikadesse reisite. Kõik on ettevõtmise ja planeerimise küsimus.

Mul on hea meel lugeda nii palju julgustavaid vastuseid.
Paraku hetkel ongi tunne, et olen nö hammustanud liiga suure tüki. Eks ma ju tahaks ka käia nt Gilidel, millest kõik räägivad. Mõne ütleb isegi et kui ei käi, pole Balil õieti käinudki....No aga kahjuks eelarves ei mängi see kuidagi välja, kui sinna läheks jääks palju muud tegemata ja ma pole kindel, et see siis ära tasuks, kuid samas jälle tunnen et jääb kripeldama see, kui minna ei saa....ikka jään millestki ilma.
Hetkel oleme planeerinud majutuse Ubudis ja Legianis....1 või 2 päeva võtta autojuhi, et ringi käia ja rattaga ja ka jala ringi matkata.
Ilmselegelt on meie jaoks eriline juba see reis ise, aga kõike lugedes jääb mulje , et kui ma oma päevi seal hommikust õhtuni mingi kultuurse tegevusega ära ei sisusta ja mööda saart ringi ei matka, siis ei olegi õige reis. Ma ei ütle, et me mingid rannas lesijad oleksime, meile meeldib ka ringi käia, aga kuna mõte ei ole niivõrd saare avastamises ja risti põiki läbi käimises, vaid siiski puhata ja teineteisega aega veeta sellisel erilisel ajal erilises kohas, siis kokkuvõtvalt võib vist öelda, et reis on planeeritud nii et saaks näha piisavalt palju , et ei saaks öelda, et ainult hotelli basseini ääres vedelesime.
Raha me reisi jaoks koguda ei saa, see on ette teada kust see raha meil tuleb ja umbes ka summa, kui palju seda peaks tulema(meil lihtsalt tuleb niimodi aeg-ajalt suurem summa raha, lisatöödest).
Majutust päris nö budget ei tahaks. Hetkel on muidugi üsna soodsalt meil valitud peatumine Ubudis 3 ööd vist 70€ Indira Cottages. Legianis tag´haks peatuda mõnes "paremas" hotellis, kuid mitte päris luksushotellist. Majutuse peale olen arvestanud 9 öö kohta kuskil 300€ (max 400€).
Ma üritan positiivselt mõelda, aga ikka kipun muretsema asjade pärast mille pärast muretseda vaja ei olegi...Ilmselge on see, et suurteks väljasõitudeks nagu lennukiga või paadiga kõrvalsaartele, meil tõenäoliselt ressurssi ei jagu..see võib veebruariks muutuda, sest iial ei tea...Mõtlesin ka et ei teegi mingit detailset kava vaid üksikud asjad kirja ja muidu "go with the flow!". Majutust ka vist soovitatakse broneerida ainult aguseks ja siis kohapeal vaadata..seepärst arvangi, et kui alustan 3-4 ööga Ubudis, siis peaks kohapeal leidma Legani majutust, ehk saab viimase hetke pakkumisega veel soodsamaltki bookingus. Ja siis on ka see, et kui tekib teisi mõtteid saab asukohta vahetada.
Meie pere jaoks on sellised kauged reisid śiiski "Luksus", mis enamasti ei tule veel kõne allagi ja see konkreetne reis sai võetud lihtsalt väga spontaanse otsusena ja leitud selleks vajalik raha, täiesti erakordne juhus, mida me tavaliselt selliste summade puhul ei tee.
Meie rahakotile on see päris hea hoop, aga nagu siit läbi käinud- kõik on planeerimise küsimus ja selle saame planeeritud ima tavapärast elukvaliteeti suuresti muutmata...õnneks.
Loodan, et saame ka rohkem hakata reisima, ükskõik millisel viisil siis, kuna oleme ikka oma rahalist seisu aasta-aastalt parandanud ja vb ongi tulevikus selline asi "tavaline". Hetkel on prioriteediks siiski lapsed ja pere.

meie esimene soojamaareis oli Kanaaridele ja esimene päev seal olles me vaid pildistasime palme :D Mõelda vaid! Palmid! Esimest korda neid näha niisama, mitte piltide peal ja mitte telekast.

Kui ikka kaks kätt otsas, kahe kõrva vahel ka midagi, küll see raha tuleb ja küll need uued reisid tulevad!
Kuigi sa ütled, et igakuiselt kõrvale panna ei õnnestu, siis ütlen, et "kõik räägivad nii", aga mingil määral see ikkagi enesedistsipliini ja -planeerimise küsimus. Tehke nt igakuine püsimaksekorraldus, kumbki iga kuu 50 eur (reisi)arvele ja aastaga koguneb teil 1200 eur kahepeale! Ei tundu ju väga hull?! Oluline on pihta hakata, oluline on otsida põhjusi, et miks ja kuidas teha, mitte miks mitte teha. Oluline on endale siht/eesmärk seada ja siis selle poole pürgida.
Vot nii :)

Ka meie ei saanud varem reisida kui lapsed suured ja oma elu peal, kuid ma ei tulnud kunagi selle peale ,et kurta finantsiliste võimaluste üle. Nüüd on lapsed suured ja ise vanavanemad saame reisida ja ka lapselapsi kaasa (euroopasse) võtta. Tuleb olla positiivne ja loota parema tuleviku peale.

''...tahaks ka käia nt Gilidel, millest kõik räägivad. Mõne ütleb isegi et kui ei käi, pole Balil õieti käinudki...''
''Ilmselegelt on meie jaoks eriline juba see reis ise, aga kõike lugedes jääb mulje , et kui ma oma päevi seal hommikust õhtuni mingi kultuurse tegevusega ära ei sisusta ja mööda saart ringi ei matka, siis ei olegi õige reis.''

Ära lihtsalt võta selliseid asju südamesse, mida keegi teine on kuskil rääkinud. Loe objektiivseid arvustusi ja jäta kõrvale teiste isiklikud eelistused, nt kui te ei taha ennast matkamisega ribadeks tõmmata, siis ärge seda tehkegi. Ja see, kui esimese korraga ei jõua kõiki sihtkohti läbi käia, ei ole midagi hullu - elu ei lõppe pärast reisi, ehk satute sinna veel tagasi. Näiteks ise sai enne Kreetale sõitu planeeritud igasuguseid sihtkohti, aga kohale jõudes tuli välja, et me ei olnud arvestanud maastiku mägisusega ja sellest tuleneva pikema ajakuluga sõidu peale, mistõttu langes väga palju sihtkohti (sealhulgas minu lemmik) listist välja. Aga ma ei tunne, et seetõttu ma nüüd Kreetal käinud poleks.
Lihtsalt tehke enda võimaluste järgi - ütled ju isegi, et ilma elukvaliteeti muutmata saate seal ära käia küll. See on juba midagi!

Mina alles plaanin Balile minekut aga mu sõbranna juba käis ära. Tema meelest need Gili saared polnud midagi. Arvas hoopis , et oleks võinud sinna minemata jätta. Nii , et pole hullu kui Te sinna ei jõua. Üks saar korraga ( Bali ka saar) on hea küll. Ma arvan, et liiga tihe programm pole ka hea. Peab ikka aega ka võtma ja nautima, muidu polegi puhkus.

Nii palju kui inimesi nii palju ka arvamusi:)...minu arvates on Bali tore koht külastamiseks.. samuit sõltub kas olete ranna ja snorgeldamishuvilised kui jah siis tasub ka paadiga Gilidel ära käia.. ei ole üle mõistuse kallis...
PS! odavaimad ööbimised leiab kindlasti Balilt endalt ja seda siis kui olete kohapeal.
Päikest ja edu:)

Austatud teemaalgataja.
Iga reisi teed eriliseks sina ise! Kui sa oled juba enne reisi otsustanud, et kõik läheb halvasti ja see ei ole erakordne jms. siis täpselt nii see ka on.
Võta kaasa hea tuju, lapselik võime vaimustuda ning huumorimeel ja sinu reis ükskõik kuhu (nii Balile kui Saaremaale) saab olema midagi, mida sa ka aastate pärast rõõmuga meenutad.

Eks paljud asjad on peas kinni ning mõned kohad tunduvad unistustes palju ilusamad ja ihaldusväärsemad kui tavaelus. Pole ise Balil käinud, kuid olen käinud Mauritiusel, mis piltide järgi tundub samuti paradiisisaar kuid tegelikult on sealgi nii kauneid kui vähem kauneid kohti ja kuna oli parasjagu sooduspakkumine, siis oli nii lennuk kui ka meie peatuskoht pooleldi eestlasi täis. Meid see ei häirinud, saimegi uusi tuttavaid ning soodsamalt kohapealseid reise koos teistega planeerida. Olles käinud ka Kariibidel, siis paljudele õhkamisobjektiks olev Barbados jättis küll kehva mulje - kuurort kuurorti otsas kinni ning enamus loodust justkui istutatud. Samas oli väga sümpaatne St. Lucia ookeani poolne külg, kus turiste vähe ning metsik loodus ja merikilpkonnad tekitasid eheda saareelu tunde, seal sai ka enamuse oma pulmareisist veedetud.
Olen nõus nii mõnegi eelkirjutajaga, et pikale sõidule tasuks minna siiski 2 nädalaks (mida tööandja peab ka seaduse järgi võimaldama vähemalt korra aastas) sest pikk sõit ja reisiväsimus (mõnel juhul ka ajavahe) võtavad reisist juba nii mõnegi päeva ja stress, et ülejäänud päevadega tahaks kõik väljavaadatud kohad ära vaadata ja veel puhata ka ei mõju puhkusele kindlasti hästi. Samas pulma-aastapäeva tähistama minnes peaks olema puhkusel hoopis teine eesmärk, nautida teineteist, küll neid ringisõitmise reise tuleb teisigi. Ja sihtkohti tuleb vaadata ikka oma soovide, mitte teiste reisiharjumuste järgi. Kohta kus keegi pole käinud ilmselt enam ei leia ja kui leiabki on sinna saamine ilmselt kas liiga keeruline või kallis.

Teemaalgatajale lihtsalt infoks, et Gili saared ei kuulu Balile (erinevalt Nusa Lenbonganist, Nusa Ceninganist ja Nusa Penidast), Gili saared kuuluvad ametlikult Lombokile ja need kõik omakorda on üks pisike osa Indoneesia saarestikust. Olles Indoneesias mitu aastat elanud julgen võtta selle riski ja öelda, et Gili saared ei ole kohe kindlasti kõige ägedamad ja Balile iseloomuliku kultuuri sealt ei leia, kuna tegu on põhiliselt islamiusku elanikega.

Bali tundub küll esmapilgul pisikese saarena, kuid reaalsuses võtab liikumine ühest saare otsast teise hea pool päeva, seega soovitan korralikult kodutööd teha. Valige kohad, mis ennast kõnetavad (mitte teisi) ja proovige mitte astuda üle enda varju, st. et jätta ikka aega ka puhkamiseks ja nautimiseks. Balil on paar üksikut paradiisiranda, kuhu turistid väga tihti ei satu, lisaks on palju huvitavaid kohti. Nii lühikese aja jooksul soovitaks keskenduda ühele konkreetsele saarele ja mitte hulluks minna.

Ma ei soovitaks olla nii negatiivselt meelestatud. Ikkagi tuleb üksteise seltskonda nautida ja proovida uusi huvitavaid asju, kas siis kohalikult turult süüa, vaatamisväärsusi või midagi sellist mis meil kodumaal pole. Käisin perega aasta jooksul kaks korda 10 päeva Soomes ja palju uut ja huvitavat, väga põnev oli, mis sellest et üle lahe, Läti ja Poola oleks samuti avastamisrõõmu täis. Pole ise Tai ja Indoneesia kanti sattunud, aga ma kujutan ette et seal oleks vägagi palju vaadata. Kui on vaja lebotada, siis saab ka odavamalt ja lähemalt. Pigem olla ootusärev ja kui tõesti tahta midagi sellist, kus "Jüri" pole käinud, siis tuleb tõesti ülikallist hinda maksta. Turiste on igal pool ju tänapäeval, ega see ei ole Saaremaa nõuka ajal.

Kogemuste põhjal julgen väita, et ainult sõprade/tuttavate/foorumis kirjutajate emotsioonidele toetudes ei saa ühtegi reisi planeerida. Mis ühe jaoks on unistuste sihtkoht, võib teisele olla täiesti mõttetu. Olen vedanud tuttavaid mööda linna ühest kohast teise ja lõpuks öeldi, et mida ma siin siis nüüd nägema pidin. Samas on olnud reisikaaslasi, kes oskasid nautida iga pisiasja ja tundsid rõõmu sellest, mis mulle on muutunud juba igapäevaseks. On olnud juhuseid, kus inimene tuleb esimest korda Aasiasse ja lubab juba teisel päeval, et ei kavatse enam kunagi sinna jalga tõsta. Samas tuleb teine ilma eelarvamuseta ja ei jõua ära oodata, millal jälle reisile saaks.

Palju sõltub sellest, mis tingimustes ja näiteks millise ilmaga on keegi esimest korda vastavas kohas käinud. Ühel on palju ebaõnnestumisi, teisel sujub reis nagu õlitatult. Näiteks minu esimene reis Balile oli paras pettumus, kuna juhtus igasugu äpardusi ja selles polnud süüdi saar ega sealsed inimesed. Teisel korral sujus kõik palju paremini ja kolmas oli juba unistuste reis. Vabalt oleks see unistuste reis võinud ka esimene olla. Vahel lihtsalt satud valel ajal valesse kohta.
Seetõttu ei anna ma enam ammu sõpradele/tuttavatele nõu, kui küsitakse, et kuhu soovitad minna. Inimeste eelistused on seinast seina. Üks otsib kultuuri ja traditsioone, aga teine tahab pidu. Kolmandale sobivad mõlemad, kuid teisele on kama kaks, millised on kohalikud tavad ja kas peale koduse köögi veel midagi eksisteerib.

Soovitus neile, kes esimest korda "unistuste reisi" planeerivad. Foorumitest otsige fakte. Millal minna, millised on kulutused, kogemused ühest paigast teise liikumisel, turvalisus jne. Emotsioonid ja isiklikud seisukohad "tõmmake maha" tekstist ja vaadake, mis alles jääb. Siis otsustage ;)

Siddhartha postitus oleks ideaalne punkti panek sellele teemale :)