Kompensatsioon lennufirmalt katkestuse/hilinemise puhul 250 EUR miinimum!

Antud teema loon seetõttu, et mu teada enamik inimesi löövad käega, kui lend hilineb või canceldatakse ja on lihtsalt rõõmsad kui lõpuks kohale jõutakse. Aga lennufirmad peaksid rahaliselt vastutama vastavalt seadustele, mitte kõrvale hiilima oma kohustustest.

Siia võiksime koondada kogemused/info lennufirmadega, kuidas on lood neilt kompensatsiooni saamisega kui lennud ära jäävad, hilinevad või ei lasta pardale ülebukkimise tõttu.

Lühiinfo summade kohta - vähemalt 250 EUR, kui lennuk hilineb üle 3 tunni. http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_et.htm

Kui lennufirma ei vasta, siis võib esitada kaebuse Tarbijakaitseametile:

Rahukohtu 2 EE - 10130 TALLINN Tel. : +372 6201700 Fax : +372 6201701 [email protected] www.tka.riik.ee

Hiljutine kohtuasi, mis näitas, et lihtne tehniline viga pole erakordne juhtum ja lennufirma peab ikkagi maksma.

http://recent-ecl.blogspot.com.ee/2015/09/compensation-due-by-most-technical.html

Ka Eestis on edukalt lõppenud kohtuasi Ryanairi vastu sel teemal, kohtuasja nr oli 2-11-40908/9 aga millegipärast Riigi Teatajast seda ei leia, kui keegi oskab paremini seal süsteemis otsida, siis võiks copyda siia

Lisaks on ka rida firmasid kes pakuvad online teenust kompensatsiooni küsimiseks, http://www.euclaim.co.uk/ on ehk tuntuim, nad võtavad küll umbes kolmandiku rahast endale, aga kes ei viitsi ise asju ajada, siis nende jaoks on see mugav.

 Pole mingit kompensatsiooni sellisel puhul. Kui pakutud lend ei sobi maksavad raha tagasi ja kõik.

0
0

Jep, rohkem kui 14p on tarbija risk. Nt kui bronnite WizzAir lende rohkem kui kuu ette, siis turvalisem on võtta kõik muu (hotell, autorent etc) võimalikult paindlik (muudetav, tühistatav), muidu olete lõhkise küna ees. WizzAir muudab oma graafikuid pidevalt nii  kellaaegade kui kuupäevade lõikes. Rääkimata siis sellest, kuidas mingi liini lende Tallinnast lükati üldse kuu aega edasi. Hetkel just Tallinn-Luton liinil lükkasid kõik laupäevased lennud 1-2 päeva edasi.

0
0

Tundub, et minu saaga sai ka positiivse lõpu. Nimelt lendasime novembri alguses 2018.a Moskva-Miami. Lend pöördus poole pealt tagasi ja lõpuks oli hilinemine pea 9 tundi. Kõikide nö. spetsialistide käest küsides öeldi, et Aeroflotilt pole lootustki raha saada. Kuid mõtlesin siiski taotluse teha ja küsida see 1200€ kahe inimese eest. Esimene vastus tuli neilt kuskil mai kuus, et minu taotlus on edastatud Riia osakonnale. Ning nüüd eelmine nädal tuli järgmine teade, et saadaksime oma andmed, kuhu raha kanda. Ehk kunagi siis toimub laekumine ka. Kokkuvõttes selles teemas on vaja kannatlikkust.  

2
0

Kas kellelgi on kogemust TAP Portugalilt hüvitise saamisega - kas võiksin ise proovida või on "raske juhtum" ja mõistlikum anda kohe asi nt airhelp.com firma kätte?Lühidalt lugu selline - piletid TLL-FRA-LIS // LIS-FRA-TLL, economy classis, 2 täiskasvanut (eraldi ostetud piletid - erinevad booking ref ja ticket nr), ostetud mõlemad otse Lufthansast ja ka lennud kõik ühel piletil ja LH lennunumbritel.Sinnasuunas kõik toimis kenasti ja vedaja oli LH, tagasitulekul LIS-FRA esimene vedaja oli TAP Portugal,edasilend FRA-TLL Lufthansa ise. Kuna esimene lend hilines (smsiga informeeriti mõned tunnid ette, et hilineb 40 min, lõpuks hilines 1h40min), siis jäime maha ka jätkulennust ja kokkuvõttes koju jõudsime 7h hiljem, peale keskööd.Hilinemisi ja selliseid asju ikka juhtub, aga kõige kurvem oli suhtumine ja käitumine lennufirmade poolt. Juba Portugalis pöördusin kohe väravasse, et ilmselt jääme jätkulennust maha ja kas oleks võimalik meid reroutida teist kaudu vms. Sain lühikese ja konkreetse "ei, nemad ei saa midagi teha" - Lufthansa piletid, Lufthansa edasilend ja peame Frankfurdis transfer deski pöörduma, seal vaadatakse mis teha saab. Frankfurdis loomulikult oli meie edasilend läinud ja pöördusime kohe transfer deski, aga sealt saadeti meid pikalt - TAPi hilinemine ja TAPi vastutus ja "nemad ei saa midagi teha". Proovisin küll mitut moodi seletada ja paluda, et nad on ju Star Alliance´i esindajad ka seal ja codeshare lend (mina lendasin ju LH lennunumbri all, kuigi füüsiliselt oli TP lennuk) ja edasilend ka LH jnejne, aga ei - suhtumine oli väga ülbe ja soovitati Lissaboni tagasi minna ja seal lahendust küsida :(Lõpuks nad siiski niipalju soostusid aitama, et helistasid TAPi esindajale ja suhtlesid omavahel nii, et saime pardakaardid õhtusele LH lennule. Kui palusin, et äkki saame midagi süüa või päevakasutuseks hotellitoa või lounge sissepääsu või midagigi, et see olukord mugavamaks teha (med põhjustel on 7h lennujaama pingil mulle täesti vastunäidustatud), siis naerdi meid välja ja taaskord soovitati tagasi Lissaboni minna, et TAPiga suhelda. Kuna oli pühapäev, siis telefonitsi ei õnnestunud ühendust saada ei TAPi esindajatega, ei reisikindlustuse esindajaga, ei LH ärikliendi programmi esindajaga. Lõpuks jäi sisse ülihalb tunne, et kedagi ei huvita ja kelleltki abi saada ei ole võimalik, pluss lisakulu FRA toidu ja öise taksosõidu näol.Kuidas soovitate - 1) Kas teha kaebus TAPile (kas keegi teab emaili aadressi kuhu kirjutada, kodulehel olev kaebuse vorm on selline, mille saad küll lõpuni ära täita, aga lõpus "submit" vajutades ei reageeri enam...) või Lufthansale? Ja kas saab teha kahepeale ühe avalduse, kuigi on eraldi piletid?2) Kas kuskilt on võimalik (või kas on vajalik) konrollida, mis põhjusel lend hilines - olen kuulnud, et lennufirmad tihti poevad kolmanda osapoole süü taha peitu ja keelduvad seetõttu maksmast?3) Kas kellelgi oleks saata või võimalik siia panna näidist sellest kirjast/avaldusest/claimist inglisekeelsena, mis on lõppenud edukalt?4) Kui nüüd proovin esialgu otse, siis kas oleks mõistlik oodata vastust ca kuu aega enne kui anda asi mõnele firmale järada või oleks see mõislik ooteaeg pikem/lühem? 

0
0

Kas oled kindel, et üldse mingit hüvitist saad? Kui esimene lend hilinenuks üle kolme tunni või kui olnuks ühel broneeringul, oleks jutt teine. Praegusel juhul näen abi ainult kindlustusest.

0
2

Jah kindlustusest, aga kus oli kahju? Kas tavapäraselt ei oleks pidanud inimene toituma 7tunni jooksul? Nagu aru sain, siis LH pani nad tasuta järgmise lennu peale. Samas on ahnus täiesti inimlik, mis ka minule ei ole võõras.Kindlustuse mõte on korvata suuremad rahalised kahjud, mitte tekkinud ebameeldivustunnet klienditeenendaja vastu.NB! Frankfurdis on tavareisijale tunduvalt paremaid iste- ja lamamiskohti leida, kui lounges-s. Lounge on reeglina absoluutselt rahvast täis ning sinna ootab järjekord (v.a Senator Lounge), istekohad ei ole sugugi paremad, kui mujal lennujaamas. Kohati ainult pukid!

0
1

Mida see "eraldi broneeringud" tähendas? Mina saan aru, et 2 inimest ning neil erinevad broneeringud? Samas ühe inimese lennud ikka ühe broneeringu peal ehk siis "seotud lennud"? Sellisel juhul jah oleks võimalik hilinemise eest kompi küsida. Kui aga nii, nagu eelmised kirjutajad sellest aru said, et LIS-FRA üks broneering ja FRA-TLL teine broneering, siis muidugi ei ole midagi teha, isegi läks hästi.Siis, kui TAP veel Tallinnasse lendas, siis ühe korra sai nendega lennatud ning oli üle 4h hilinemine. Sai otse neile kaebus esitatud, mälu järgi ei tulnud mingit tagasisidet. Lõpuks informeerisin sellest Tarbijakaitset, kes minule on 2x hüvitise ära toonud. Peale nende märgukirja vastati kiirelt ja raha oli ka varsti kontol.

1
0

hbert, kahju oli ju see 7 tunnine hilinemine, mille eest saab kompensatsiooni nõuda. Kindlustusjuhtumit siin küll kusagilt ei paista, sest pandi järgmisele lennule tasuta.

2
0

Jah, tegelikult on kahju, et need kes ei saanud  (pole saanud) kompensatsiooni, ei kipu oma kogemust jagama. Jagavad valdavalt need, kes on midagi saanud. Seetõttu võib tekkida vale arusaam, et alati saab ning kui miski tõrge on, siis hakkame juba kasumit välja võtma.

0
0

eks oleneb... Endal ka mingi aeg Guadeloupelt Pariisi lend läks palju hiljem välja, aga lihtsalt ei hakanud AF peedistama, hilinenud pagasi eest sinna lennul sai niigi riideid ja vajalikke asju ostetud ja AF maksis kinni. Seega eks ta rohkem selline viitsimise ja moraali küsimus ole.

0
0

Ise otsustama peaks, kas maksta või mitte, siis mina ei maksaks. Puhkusel saite käidud, lihtsalt tagasilend hilines ja järgmisel päeval jõudsite ka tööle. Kus on selles osas kahju või kuidas hinnata seda kahju suurust.Reisijana loomulikult nõuaks raha. Lennufirmad on kiired oma lisatasuid küsima. Alates ülebroneerimisest, kuni trahvini kui ei lenda.

0
0

Täpsustan, et lennud olid ikka ühel piletil kõik TLL-FRA-LIS + LIS-FRA-TLL, Lufthansast ostetud ja LH lennunumbritega ka (tagasilennu esimesel segmendil märgitud väikselt alla, et "operated by TAP Portugal"). See "eraldi broneeringud" märkus oli selle kohta, et kahel reisijal olid kummalgi eraldi ostetud need piletid ja kas keegi teab, kas sellisel puhul tuleks teha ka kaks eraldi nõuet või kui situatsioon sama, siis võiks ühise pöördumise teha, millele mõlemad kirjutavad alla.Kindlustusjuhtumit siin ei ole ma arvan. Otsene rahaline kahju/lisakulud reisi hilinemise tõttu on ainult FRA ostetud lõuna ja öine taksosõit koju (oleks lennud plaanipäraselt toimunud, oleksin söönud kodus ja sõitnud lennujaamast päevasel ajal ka bussiga koju). Ülejäänud kahju on mittemateriaalne. Siiski, ma ei pea õigeks ka suhtumist, et "mis tõmbled, seal niigi mugavad toolid ja said ju uue pileti" või "ahnus on inimlik ja nõuame aga kasumit" - see ei olnud minu valik oma päev selliselt veeta.  Kui seadus näeb ette sellist hüvitusviisi reisijale, siis ma ei näe, et ma kuidagi moraalitu ja ahne inimene olen oma õigust kasutades :) Esimene lend hilines küll 2h, aga kuna selle süül tekkinud hilinemine lõpp-sihtkohta oli 7h, siis minu arusaamal (kuna segmendid olid kokku kirjutatud ühele piletile) on lennufirmal reisija eest hoolitsemise kohustus (söök-jook, alternatiivsed lennud, vajadusel ka transport ja majutus) ja kui hilinemine on lennufirma süül (mitte ilm vm force majore) ja üle 3h, siis ka kohustus lisaks ka rahalist hüvitist maksta.  PS! Niipalju olen uurinud välja tänaseks, et tundub siiski, et kuigi minul oli suhe ainult LH-ga, siis kompensatsiooni peaksin taotlema TAPilt, kui hilinemise põhjustajalt. Aitäh "Teadja" konkreetse keisi jagamise ja soovituse eest - uurin ka meie kohalikust tarbijakaitsest - ehk teavad nad mulle vähemasti TAPi emaili anda ja ja annan ka siia teada, mis siis lõpplahendus jäi. Kui ikkagi kellelgi on veel nõu anda (kas kaebus eraldi või kahe reisija eest kokku; kas anda taotlus aja- ja närvide kokkuhoiu mõttes airhelp.com kätte lahendada ja üritada 75% hüvitisest saada või ikkagi proovida ise ja kui kellelgi on head näidist sellisest kirjast, mis eduka lahenduseni viinud jms.), siis ikka võib soovitada :)

0
0

Kui mul olid KLM piletid Tallinn-Miami, ümberistumisega Amsterdamis ja TLL-AMS otsa teenindas AirBaltic, kes jäi hiljaks just nii palju, et jäime napilt jätkulennust maha ja jõudsime sihtkohta 7 tundi hiljem, siis kas kompensatsiooninõude peaks esitama nüüd AirBalticule või KLM-le?

Kahe lennu vahe oli 55 minutit ja AB teatas päev enne lendu, et lähevad 15 minutit hiljem välja. Millegipärast venis lend õhus veel 20 minutit pikemaks ja kuigi MIA lennuk oli veel väravas, siis lennule meid ei lubatud ja saime paari tunni pärast üle Atlanta uued piletid.

0
0

Kompensatsiooninõue alati vedajale ehk siis AirBaltic. Vahet ei ole, kelle kaudu piletid ostetud. Kindlasti mõlemad veeretavad süüd teisele nagu kuuma kartulit, vastutust ei taha kumbki võtta. Aga peab olema järjekindel, küll lõpuks tuleb ka hüvitis.

1
0

Kohati tundub, et kompensatsioonivahendajad maksavad osa saadavast rahast lennufirmale tagasi, sedamoodi kius tundub olevat vahendaja vs reisija otse. Tean mitut juhust, kus reisija otse vaidleb ja kirjutab lõputult, lõpuks annab vahendajale üle, kust esimese kirja peale raha laekub. Vägisi tundub, et saadavast 30%-st makstakse nt 1/3 lennufirmale tagasi, võidus mõlemad:)

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased