Viimased kommentaarid

Korraldasin ca 70-pealisele seltskonnale 2002. aastal oma esimese bussireisi Berliini, LoveParadele. Piiriületused, altkäemaksud jne. Poolas 8-tunnine peatus kohalikus rannas, sest buss pidi seisuaja täis saama.

Rannas korralik chill, kuni üks bemm sõitis randa meie seltskonna lähedale. Selle järel vana Opel, millest väljunud tüübid lasid automaatidest bemmi pilbasteks. Osa meie seltskonnast läks asja lähemalt uurima, kuid andsin mõista, et kui me siit kohe minekut ei tõmba, siis jääme siia kauemaks. 

Jõudsime lähedal asunud bensukasse, kus ootasime bussi edasi. Kõik terved ja reis jätkus. Sain asjast isegi AK uudistele rääkida. Korralik pagas kogemusi esimesest reisikorraldusest.

Lõpuks Eestis tagasi. Reisielamuste TOP10: http://vanakoolimehed.ee/hawaii-top10/

Üks põnevamaid elamusi oli kindlasti IRONMANI jälgimine, kahju, et lõpupeost ei saanud osa võtta, kuid viimane sai ka varakult läbi;) Samas - kõige suuremal saarel sai ka kõige vähem tehtud... Viimasele tagasiminek vaid juhul, kui mingil põhjusel saaks Ironmanist osa võtta. Kuna õige vanem lõpetaja oli 78-aastane, siis aega veel on.

Kokkuvõttes tasub soodsate lennupiletite puhul saart kindlasti külastada, sest investeerida tasub rohkem saatevahelistesse lendudesse (http://www.iflygo.com) ja majutusvõimaluste tasemesse.

Pildid, videod ja kommentaarid saarte kohta eraldi: Big Island: http://vanakoolimehed.ee/hawai-big-island/ Ironman: http://vanakoolimehed.ee/hawai-ironman-2013/ Kauai: http://vanakoolimehed.ee/hawai-kauai/ Oahu: http://vanakoolimehed.ee/hawai/

Huvitav, soodne ja veidi teistmoodi võimalus on ööbida laevahostelites: 30.- EURiga saab suht normaalse koha kajutis koos lihtsa hommikusöögiga.

Kuna Amsterdamis elavad paljud aastaringselt paatides, siis võib proovida end ka paati "ära rääkida", saime sellise ülesande ühest telesaatest. Paate, omanikke ja elu laevas võib näha siit: http://videoturundus.ee/tatte-matvere-ilmareis/

Meil oli PPs tegemist, seetõttu ka sinna läksime enne Vietnami minekut, aga selline lõbus piiriületuse erinevus oli, et meie seltskond sõitis mööda Mekongi, tegi piiripealses putkas peatuse, andis passid mingile giidile, kes kõik korda ajas ning me võtsime paar õlut ja piirivalvet ei näinudki.

Teine seltskond liikles bussiga, kuid maapiirivalvuritel oli veidi igavam vist, sest need, kes sealtkaudu läksid pidid marsisammu-marss minema üle neutraalse tsooni. Kui ei lähe, võid tagasi koju marssida...

Eelmise aasta lõpus sai sarnane trip tehtud + Laos, inff väljas: http://www.elamus.ee/vacation/ Ehk leiad miskit kasulikku...

Üks soovitus, mis siiani meeles - Kambodziast Vietnami sõida kindlasti mööda Mekongi jõge, palju mugavam piriiületus. Vietnami viisa saad Kambodziast lihtsalt 44 daalaga näiteks Sihanoukvilles, kus kõik eestlased läbi käivad:) Siin pole mõtet sellega jamada.

Just ka sarnaselt reisilt tagasi, majutusi leiad teeäärest ka mitmeid, soovitame basseiniga kohtasi. Mõned pildid ja kogemused: http://toskaana.wordpress.com/

Huvitav mõte siit foorumist, paar kõnet-tehingut ning märtsiks 14-päevane all-in puhkus 14k eest olemas.

Täpsemad reportaažid juba kohapealt, kuid ettevalmistusinfo juba väljas: http://elamus.ee/dominican

Venemaal on rongipiletid nimelised ja kui peatustest osta, siis ilma passita neid ei saa (kogemus 2009).

Pikemate otsade jaoks soovitaks kindlasti väiksemate numbritega ronge ehk kallimaid pileteid, kuid meie, nõukogude inimesed, suudame ilmselt ka näha seda, mis sisse hingata - seega nr. 364 Moskva-Tsitaa 6 päevane s(h)okihais on tõenäoliselt üleelatav (ise olime rong nr.2 "Rossijas" LCD telekatega kupees).

  1. sügis sai tehtud selline ettevõtmine, kokkuvõte ja hinnad olid midagi sellist: http://www.elamus.ee/vacation/trans-siberia/

Kindlasti soovitan teepeal ka peatuseid planeerida, millest vähemalt üks Irkutskis.

Kui läbi Mongoolia minek on, siis buss (Ulan Ude - Ulan Baatar) on piiril ca 2h, rong peatub viimastel andmetel kuni 10h ehk vahepeal on mõistlik ka bussiga seigelda. Ümber Mongoolia (Trans-Mandžuuria) rongitripp minek on ca 1 päev kauem, sel juhul jäävad ära nii viisakulu kui ka mongoolia-elamused.

Soovitan Phuketis minna kohe Patong Beachi. Näete ära. Tõenäoliselt järgmisel hommikul ka lähete ära...:)

Äraminekuks võiks võtta hommikuse tripi Phi-Phile, kell 7-8 väljumisega, 30min sõitu poolsaare teise otsa, siis 3h praami peal ning lõunaks kohal (mingi 300THBga saab vist).

Phi-Phil võiks veeta kuni 2-3 päeva - puhkamiseks, saarte tiiru tegemiseks ja Wiev pointi jm ronimiseks. Kolmandal päeval võiks edasi sõita Lantale, sealt Krabi-tiir ja ning (eel)viimasel päeval tagasi (praam Krabilt läbi Phi-Phi Phuketti on kokku vast 6h).

Viimase õhtu võite olla Phuketi linnas, kus ei ole mitte midagi muud teha kui õnnelik olla oma eelnevalt tehtud otsuste üle.

Sisenesime hiljuti Vietnamist Nam Phao / Cau Treo punktist. Punkt on ametlikult avatud 8:00-16:30, veidi kallim oli siseneda 5:31st - 18:30ni, sedasi oli seinalehele märgitud.

Viisad olid Ida-Saksa turistidele (s.h Eesti) odavamad 30 USD, Lääne-Euroopale ja USAle vist 35 USD, kuid millegipärast Kanada päritolu karakteritele 42 USD.

Kui Vietnami poolt tulek on, siis vahetage eelnevalt kõik dongid ära, piiril ja Laoses kehtivad peamiselt kipid, daalad ja bahtid. Dongidega saab kergelt dünga.

Kellel sinnapoole minek on, siis on ära anda üks kapsaks loetud veidi vanem Lonely Planet (info sellest ajast kui Laoses ATM veel ei olnud, kuid linnade vahelised kaugused ja ajalugu on endine). Kapsas asub Kaubamaja kõrval, kontakti leiab elamus.ee/vacation

Laose-Tai piiriületusest panin väikese blogiposti ka hiljuti: http://www.elamus.ee/vacation/back-at-bangkok/

Täpselt nii ongi seal - üle piiri saab lihtsalt, aga tihtilugu ei vaevu passikontroll sulle ütlema, et Visa on Arrivali saab teha vasakut kätt asuvas tumedate klaasidega kontoris, millel ei ole mitte ühtegi sellekohast silti peal.

Tasub tähele panna ka kellaegu, sest on-arrivailit tehti 8st-20ni, kuigi piiripunkt 24h lahti. Samas öörongid piirilt Bangkokki väljuvad kõik vist enne seda (meie oma oli 18:25, Bangkokis hommikul 6:25).

Tai saatkonna koduleht annab mõõtudeks siiski: 3,5*4,5 http://www2.thaiembassy.fi/index.php/en/visaservices/tourist-visas

Kui viibid Tais vähem kui 15 päeva (tagasilennu pilet), siis võid vabalt kohapeal teha Visa on Arrivali, kus vaja ühte pilti, mille mõõtmeid väga ei vaadata.

Aga Eesti fotomeistrid võiksid end teemadega küll veidi rohkem kursis hoida - Viru keskuse fotopoes sai suvel tehtud uued passipildid, mida KMA ametnik soovitas mul lihtsalt rahakoti vahele panna (NB: Lastekodu tn KMAs saab aparaadis tasuta pilte teha!). Reisil olleks läksi vaja neid pilte - näiteks Vietnami, Laose viisa ja Tai teistkordse sisenemise puhul.

Fotohausis sai tehtud Tai viisa pildid (mis olid 4*6), kuid nende vastavust ei saanud kontrollida, sest passe Soome ei jõudnud saata ning tegime on-arrival viisa.

Täpselt nii nagu pericles kirjutas, see Vang välja nägi.

Tuubingust veel niipalju, et mingi rahvusvahelisem baariseltskond, kes on seotud kohalike baaridega õhtul, tegelevad ka tuubingu stardis kohapeal jookide jagamisega ning jälgivad seda igapäevast kaadrivahetust. Tõenäoliselt oleks ka Eestist pärit "terviseturistidel" võimalik seal baaritöötajatana tegevust leida nii pudelitest ämbreid täites kui markeritega teistele sloganeid seljale kirjutades.

Prox: 5Bst targemad "tuubarid" (tavaliselt 2 päeva omad) tulevad kohale ilma tuubita, sest madalhooajal jõuab finishisse 2 tunniga ning kella 18ks finishisse jõudmine ei ole kohapeal enam nii reaalne ettevõtmine.

Järjest üle kahe päeva seda ettevõtmist teha nõuab samas väga tugevat tervist... Meie tegime kolm päeva, kuid peamiselt seetõttu, et SEA jalgpallimängude tõttu olid kõik rongipiletid soovitud päevaks juba buugitud.

Seega loodusturistidele ei ole Vangi minek kindlasti soovitatav ning teistele "peatänava poistele" ütlevad kohalikud eksperdid, et üks seediv osa teie sisikonnast ei pruugi pikalt nõus olla nende 15.- krooniste "baariämbritega".

Kui siiski plaanite ämbrisse astuda, siis on seda loomulik teha juba päevasel ajal, sest kella 22-23 pannakse Laoses kehtivate regulatsioonide järgi baarid kinni ning dressides dzentelmanid tulevad Kalasnikovidega tänavatele olukorda patrullima.

Kohaliku hinnatasemega võib siiski nõustuda: kahese AC toa saab 80.- krooniga, populaarseim tänavasändvits (suur baguett kana või muu jamaga) maksab ca 10-15 eeku, suur õlu baaris 10-12 krooni.

Tais tagasi. Tapitahtedega;)

Vastus saatkonnast ütleb, et tegemisega läheb isegi kuni 4 päeva, kuigi saatkonna lehel on kirjas 3.

Pole hullu, saabki rohkem seigelda...


Hello, Sorry, the visa process take 4 working days.

Best Regards, Royal Thai Embassy Etelaesplanadi 22 C

Tai viisa on siis märtsini tasuta ning saatkond ütleb, et 3 tööpäeva läheb sellega - kas on mingi variant ka, et saaks kiirviisa tehtud, kasvõi mingi tasu eest (saatkonna lehelt ei leidnud seda varianti)? Et sõidaks hommikul Soome ja saaks ühe päevaga kätte?

Jõuame Phuketti Air-Asiaga Kuala-Lumpurist 11.11, kuid kahjuks ei jõua enne Soome kaudu viisat tehtud (start juba sel laupäeval).

Kuna Tais planeerime olla rohkem kui 14 päeva (esimene tagasilend on 3.12 ehk 22 päeva pärast sisenemist), siis äkki on veel kellelgi hiljutisi kogemusi/soovitusi:

  • kas Phuketi lennujaamas saavad ka eestlased kohapeal 30-päevase viisa (soomlastele peaks olema lennutransa puhul selline lugu, aga kas sellisel juhul päästab ainult Finnairiga Bangkokki jõudmine)? Näiteks kui meil oleks 3.12 tagasilennu pilet (BKK-KL) ette näidata... (ehk mitte 15 päeva sisse jääv tagasilend).

  • kas kellelgi on kogemusi Tai viisa tegemisega Pekingist? Oleme seal 6.-10.11, vajadusel jõuaks ehk ära orgunnida.

Endal ei ole just päris ümbermaaimareisile minek, aga plaan kolm kuud ainult käsipagasiga reisida, sest sedasi on oluliselt mugavam. Kuna liiklemine peamiselt Aasias, siis pole ka suurt kulu "ühekordsetele" sokid-pesu jm riietele.

Saab olema huvitav pakkimine, sest nende 8-10 kilo sees peaks kindlasti olema:

  • läpakas, kaamera, laadijad jm tehnika
  • Lonley Planet (kõvemad reisisellid seda muidugi ei vaja, aga mulle tundub küll vajalikuna)
  • dokumendid, passikoopiad ja hügieenitarbed.

Ehk ca 50% kaalust ja mahust on täis - mis arvate, mis ülejäänud 4-5 kilo sees peaks sisaldama? Nuga jm terariistad ning vedelikud jäävad välja, käsipagasi reeglite alusel!

Teadmiseks, et kui veel mõni aeg tagasi sai netiteel osta pileteid rongisõiduks Venemaal - näiteks http://www.ticket.rzd.ru/ või tutu.ru (mitmed kommentaatorid on siin sellisest võimalusest kirjutanud), siis hiljuti on vist selline võimalus välismaalaste krediitkaartidele suletud. Väidetavalt raha konventeerimise vms põhjusel.

Narr lugu küll, arvestades, et Moskva Irkutsk kupeepileti annaks netist osta 10 410.- RBL = 3750.- EEK, aga GoRail müüb sama piletit Balti jaamast 6544.- EEKu. Seega tasub piletiostuks endiselt oma Venemaa tuttavaid kasutada.

Samas on leheküljed head vaatamaks kas ja kuipalju rongides veel vabu kohti saadaval on.

Ostsin Viru keskuse raamatupoest viimase 2002.aasta Eurovisiooni VHSi ja lasin "Moodsa muinasjutu" videoklipid YouTubesse üles: http://www.youtube.com/Eurovision2002

Võid neist paar-3 välja valida ja kohapeal näidata (kõik kokku on pea pool tundi - vaevalt, et sul niipalju esinemisruumi antakse;).

Aga sellistel laagritel on peamine ikkagi meelde jääda, üks ülikooli-aegne meeldejäävaim mäng-võimlemisharjutus oli "Ääs-tou-nii-ai" ehk palud kõik endaga koos võimlema / liigutusi järele tegema.

Alustad näiteks sellest, et katsud tagumikku ja palud kõigil kaasa öelda "Ass", seejärel katsud põlvi ja ütled "Knee" (ja siis osalejad hõiskavad poolkummargil olekus juba korralikult kaasa:), siis lähed allapoole ja proovid varvast katsuda (teised muidugi sinu järel) - "Toe" ja lõpuks ringutad ja katsud ühe käega silma - "Eye".

Seejärel, kiirenevas tempos, lased hõisata järjekorras "Tagumik, Varvas, Põlv ja Silm" senikaua kuni osalejatele asi pärale jõuab. Tavaliselt kohe:)

Planeerin aasta lõpus sarnase sisuga, kuid 2-kuulist reisi läbi Tai, Kambodzia ja võimalik, et ka Laose, Kuala Lumpirist Vietnami.

Enamus nõuandeid siit võid leida nimetatud maade linkide alt, kuid oluliselt targem on võtta kompleksne LP South-East Asia, 988 lk, 350.-. Olen lugemisega hetkel poolepeal, kuid tundub, et midagi rohkemat planeerimiseks väga vaja ei ole...

Pealegi annab see kiire ülevaate ka lähimaade (Myanmar, Brunei, Indoneesia, Filipiinid ja Ida-Timori) kohta.

Võtsin kuu aega tagasi Swedbangi kaardiga kohapealt 10 000 ühikut (MRY) välja, arvelt läks 3554.- EEKu + 118.- EEKu teenustasuks. Seega kurss koos teenustasuga oli 3,672

Tavidis vahetasin enne reisi kursiga 3,69 alguseks kaasa mingi portsu ruupiaid.

Seega cash-out tuli isegi odavam.

Kohapeal saab loomulikult ruupiades kõige paremini, kuigi mõni taksojuht eelistas ka EURe...

Esmavalik langes päevakorrast välja, sest seltskond suurenes ja oli targem/odavam juba villa peale mõelda.

Algselt 2-kesi plaanitud ettevõtmises on nüüd 8-liiget ehk C-klassi reisist sai korralik B-klass;)

Meie villa on: http://www.villarenters.com/advert_summary.asp?ref=24623 Oleme seal 5.-19.03.2009

Minu kogemus näitab, et www.villarenters.com on päris suure valikuga ja turveline koht villade otsimiseks ja broneerimiseks. Samuti annavad sealsed kommentaarid olulist lisainfot.