trip-krainetrip-ukraine-dark

Edison

Rändur, liitus Tripiga 11 aastat tagasi

3 meeldimist
2 postitust
19 kommentaari

7 külastatud kontinenti

87 külastatud riiki, 45% maailma 195st riigist

178 külastatud linna või piirkonda

Viimased kommentaarid

Küsimus nendele, kes käinud - kas kõik matkad tasub teha giidiga? Olen mõelnud, et veega seotud ja öised vaatlused kindlasti, aga kas ka lihtsamad matkad on mõistlik giidiga koos teha? Näeb ja kuuleb kindlasti rohkem. Aga kuna pere peale iga päev 2x giid võtta on päris korralik summa kokku, siis mõtlesin, et näiteks Tenorio võiks ka omal käel olla tehtav, Poa kindlasti ok (eelnevalt tuleb vist aeg broneerida) ja ka mitmed kosed. Millised matkad on kõige paremad olnud, mida kindlasti soovitaksite? Valik on suur ja kõike võtaks, aga mingi hetk hakkavad vist korduma ka. Kas pimeduses matk teha Arneali või Monteverde piirkonnas? Sama hommikuse linnuvaatluse kohta küsimus. Kas kohvi istanduse külastamine on väärt, kui olen neis enne käinud teistes piirkondades?  Ma saan aru, et vihma riided ja korralikud matkajalatsid on must arvestades, et võib olla porine.

Meil piletid ostetud veebruari lõppu, kokku 13 ööd ja ka rendiauto kogu perioodiks. Kariibi mere ja Manuel Antonio jätsime välja. Arneali piirkonnas 4 ööd ja 2 ööd Monteverdes, lisaks Poa, Tenorio ja meil ka 6 ööd puhkust Westini hotellis. Väidetavalt on sügisel vihmane Vaikse ookeani pool ja  veebruaris jälle Kariibi pool. Loodus on seal kahtlemata väga võimas, aga lihtsalt olla tahaks ka. Seega 6 päeva matkadeks ja ülejäänu muljete seedimiseks, kuna puhkuse planeerime reisi keskele, et korraga ei oleks kõike liiga palju.

Meil ka aprillis USA reis. Valmistusin enne reisi testi tegema, aga ma saan aru, et see ei olegi enam vajalik, kui olen vaktsineeritud ja veebruaris läbi põdenud? Kas digiloo läbipõdemise tõend on ok ja rohkem midagi tegema ei peagi? Lennujaam aktsepteerib seda? Kas USAs on igal pool neg test võrdsustatud läbipõdemistõendiga? Meil kruiisile  minek ja seal on info kohati nii ja naa.

Reedel just tegelesin sama teemaga. Piletid olid ostetud novembris ja soovisin kuupäevi muuta. Kõik toimis, aga aega läks 5 tundi!! Hommikul kell 9 helistasin ja ootasin 3 tundi järjekorras. Rahulikult tegelisin samal ajal enda asjadega ja lõpuks tõesti vastatigi. Rääkisin mure ära ja kuna mul oli seal mitmeid ümberistumisi, siis mind pandi holdi ja öeldi, et ta üritab lahendada. Telefonis oli vaikus, aga aeg tiksus, seega lootsin, et keegi siiski tegeleb asjaga. Ja oh imet, tunni aja pärast minuga suheldigi edasi ja siis ma olin veel toru otsas tunni jagu, et kõik detailid paika saada. Saadeti link hinnavahega, samal ajal kui ma maksin, oli tädi teisel pool ikka toru otsas. Tegelikult super normaalne inimene, kõva vene aktsendiga rääkis inglise keelt, aga lõpuks kõik toimis ja piletid said vahetatud! Tuleb aega varuda, aga kõik toimib. Ja need hinnad, mis internetis on, ei ole need, millega pileteid vahetada saab. Hinnavahe tuleb, aga mitte väga suur. Minul näitas hoopis, et peaksid olema odavamad piletid uue kuupäevaga. Reaalsus oli midagi muud. Proovisin ka läbi chati, aga seal tundus, et ootamine võtab veel kauem aega. Kui küsimustele vastad "õigesti", siis lõpptulemusena suunatakse ka päris inimeseni. Oluline on vastata, et onlines tekkis probleem, siis saadki päris inimese chati. Mina olin stabiilselt järjekorras 10 inimene. See siiski vähenes pikkamööda, aga ma sain enne siiski kõnekeskusega ühendust.

See 6868800 on jah Lufthansa number Eestist helistades, aga see on suunatud üldisesse kõnekeskusesse. Ja meili aadress on sama nagu Merlin kirjutas. Siiani on sealt alati vastatud ja ei olegi varem probleeme olnud, aga nüüd mind täiega ignoreeritakse. Kaardi tehingut on võimatu vaidlustada kui sellest on pea 2 aastat möödas. 

Hea meelega kirjutaks kellelegi suuremale ülemusele Lufthansast, et kaua see jama kestab ja mis siis lahendus on. Tarbijakaitse ka sellega ei tegele, kuna ei ole Eesti firma, tuleb kohe kaebus suunata EL vastavale instantsile.  Ma ei ole ka LH viimane käbi, oman vähe kõrgemat kliendikaarti jm, aga sellest on vähe kasu. Selline tunne, et ei taha sellest LH enam midagi kuulda ja hea meelega ei lendaks enam nendega, aga ega siit Tallinnast palju alternatiivne ka ei ole...

To Hunt: Kõnekeskus  soovitas ka sellel meiliaadressil kirjutada. See on mõeldud juhuks, kui on keerulisemad teemad ja nemad ei saa lahendada. Lihtsamaid asju ajan kogu aeg kõnekeskuse kaudu ja üldjuhul alates kella 11st, siis on suurem võimalus saka kõnekeskusesse sattuda ja nemad on tunduvalt asjalikumad.

Meie olime eelmine aasta Meeru Island Resortis, mis ka AI. Rahvusvahelise lennujaama kõrvalt läks kohe hotelli laev, mis võttis ca tund aega. Super ilus sõit oli koos delfiinidega, mida oli massiliselt - kogu reisi saatsid laeva. Rannad ja vesi oli mega. Vee soojus oli uskumatu - veisi piimjas sinakas-roheline. Ega seal saarel muud teha polegi kui süüa-juua ja siis ujuda ning ümber saare jalutada. Lihsalt mõnus puhkus. Toidud olid väga head! Ausalt öeldes aga häiris see, et voodi kõrval olid päästevestid juhuks kui mõni tsunami saart tabama peaks. Veidi ebameeldiv oli ka ca 300m kaldast algav tumesinine sügav ookeanivesi. Kontrast oli päris julm. Tore vaheldus oli iga päev vesilennukite saabumine - huvitav vaadata, kes jälle tulevad. Aeg lausa seisis seal.
Enamik turiste olid paarikesed, palju rikkaid indusid ja jaapanlasi. Meie olime perega ja jäime väga rahule. Väikestele lastele on madal vesi ideaalne.

Kariibi mere kant on mu suur lemmik, aga et seal ennast hästi tunda on vajalik ka piisav eelarve. Rannad on väga ilusad ning kallites hotellides ok teenindus, kuigi meie mõistes üliaeglane. Kindlasti ei oleks mu esimene valik Barbados, eelistaksin ranna poolest Antiguat ja looduse poolest St.Luciat. Havail on ilus loodus, aga tegelikult Ameerika! Seal on hea omal käel ringi vaadata ja auto rentida. Tai - võib-olla midagi unikaalsemat oleks parem variant. Sõltub, miks need teie valikusse on jäänud muidugi...

Waipio valley on põhimaanteest ikka veidi kõrvale sõita mööda kitsukest teed - vaated ülalt on ilusad kui on selge - meil tibutas ja ei olnud kõige parem nähtavus. Alla orgu saab ainult neliveoga (suured sildid ja valvur teeotsas), seega meie sinna sõita ei saanud. Jalutada ka nagu ei viitsinud - põhimõtteliselt vähemalt esiosa oli püstloodis allaminek. Alla veel lähed, aga ma ei olnud päris kindel, kuidas libedaga kõik see välja näeb ja kas pärast üles ka saame. Orgu minek on päris pikk teekond - ja lihsalt all seal ei jaluta, vahemaad pikad. Kui minna siis ainult autoga.

Meie olime ka mõlemal saarel Hiltonis - tegemist kindlasti mõlema saare parimate hotellidega. Waikikis pettusin - kitsa ribaga suht mõttetu rand. Jaanuaris oli vesi ka külm. Hilton Hawaiin Village hotellis rannatoolid maksavad, ainult bassu ääres on tasuta. Hinnad hotellis ikka korralikud! Mäletan et hommikusöök oli vist per face 20 dollarit - see-eest muidugi maitsev! Jalutuskäigu kaugusel on aga suur kaubanduskeskus, üks ameerika suuremaid. Seal on alumine korrus suur food court - meie käisime pigem seal.

Ma kritiseerisin konkreetselt Polüneesia kultuurikeskuse õhtusööki - see oli lihtsalt turistikas!

Sügava mulje jättis Big Islandi Hilton Waikoloa village - see oli ikka mega! Hotelli territoorium oli nii suur, et rongid ja paadid sõitsid hotelli territooriumil - jalgsi lähed ikka üle poole tunni ühest hotelli otsast teise. Seal oli ka delfiinidega koos võimalik ujuda ja hiid kilpkonnad jne. Lastele liumäed. Kõik lõbustasid end sellega, et istusid kaldal ja vaatasid kauguses möllavaid delfiine binokliga. Rand seal küll olematu - ainult mustad laavakivi rahnud, aga see-eest löövad lained sinna maruliselt, mis ilus vaatepilt!

Nagu te kindlasti uurinud olete, siis saare ühes otsas sajab ja teises paistab päike. Seega päikesenautlejatel mõttekas võtta hotell ikka päikese poole - samas kõik vaatamisväärsused teisel pool saart. Teisele poole sõitis ikka tunde, vist mingi 4 tundi - meie sõitsime seda vahet ikka mitmeid kordi. Ja tõesti poole pealt hakkas sadama!

Meie käisime Big Islandil ja Oahul, mõlemal olime nädal. Mulle ka väga meeldis - laavaväljad on selline kogemus, mida mujalt ei saa. Sõidad autoga uhkes üksinduses kümneid kilomeetreid keset musta eimidagi, vahepeal on selline toss, et ei näe meetritki auto ette. Võimas! Samuti käisime helikopteriga vulkaani kohal lendamas. Loodus on lopsakas, ilusad kosed, botaanikaaiad, orhideed jne. Fotograafide paradiis! Polüneesia kultuurikeskus on täiesti külastamist väärt. Meie võtsime paketi õhtusöögiga, see oli küll kohati mittesöödav, ei soovita. Meeldis Dole ananassi kasvandus. Muidu on Havai nagu ameerika ikka! Autoga igale poole ligipääsetav, head maanteed, super koht rendiautoga ringi sõitmiseks. Kel vähegi finantse, soovitan soojalt! Lennuaeg on muidugi pikk! LA-st või SFO-st veel 5,5 tundi. Meie olime teel ikka 24 tundi! Ja ajavahe oli alguses ikka raske taluda, tõusime siis üles kui teised hakkasid magama minema, 12 tundi nii lihtsalt ei lähe kui enne oled veel ööpäev lennukites olnud.

Botanikul käib tasuta buss nii Sidesse kui siis Alanyasse, vist oli 2x nädalas etteregistreerimisega. Bussid on alati viimse kohani täis. Hommikul viib ja millalgi õhtupoolikul tuleb tagasi. Meie ei viitsinud seal nii kaua olla ja tulime taksoga tagasi (oli kallis lõbu,aga seal midagi teha ka ei olnud suure kuumusega). Sõitis ikka päris kaua. Lõbustuspark avatakse õhtul ja on tasuta. Hotelli aed on ilus, hästi roheline. Toad on vanamoodsad ja suht kulunud. Söök on ok, meeldis värskelt pressitud mahlad mis on tasuta (mujal hotellides tihti lisatasu eest). Rand on kiviklibune. See-eest on seal tasuta nn majakesed, mis eriti head lastega puhkajatele, mõnus lesida ja päike ei paista lagipähe. Neid tuleb muidugi minna reserveerima varavalges... Tean, et Botanikul on palju fänne, kes ainult seal hotellis tahavad puhata.

Mina tõin 3 päris suurt koralli, ikka läbimõõduga ca 20 cm. Frankfurdis võtsin pagasi välja ja andsin uuesti sisse - kuskil, ei Barbadosel, Frankfurdis ega Kopenhagenis polnud probleeme. Korallid pakkisin koos lapsevankriga kokku.

Dominikaani ei ole minumeelest väga seljakoti rändamise koht. Miks sinna minnakse - eelkõige asuvad seal kariibi kõige valgema liivaga rannad ja parima teenindusega AI hotellid - seega puhas lesimise koht. Dominikaani on suht suur ja vahemaad suured ning võtavad väga kaua aega ühest kohast teise sõitmisel - maanteed kohati väga viletsad. Ja kui aus olla, siis ega seal supervaimustavat vaadata küll pole. Loodus nagu ikka antud piirkonnas, kahjuks ei midagi erakordset.

Mina ostsin küll otse Condori kodulehelt piletid Barbadosele ja midagi eraldi küll kuskil maksma ei pidanud - passikontroll oli väga sujuv ja midagi juurde ei küsitud. Kui interneti teel teed check-in ette, siis see maksab (st et kindlad istekohad saada).

Masinaid on erinevaid. Osadel sisestad bronni koode, osadel tõmbad passi triipkoodi läbi või siis paned tervenisti passi lehe sinna või kasutad üldse kliendikaarti. Ja on probleeme, olen kasutanud kõiki variante ja koguaeg jamad. Ma muidugi lendan ka keskmisest tihedamini ja ausalt öeldes igatsen vanu aegu tagasi - lähed lauda 2h varem ja kõik tehakse ära. Elektroonilise suur pluss muidugi see, et saad oma kohad bronnida ette. Ja tihti lõpeb see sellega, et hakkad päev varem oma check-in tegema ja siis on jälle error, kus öeldakse, et sellist inimest ei eksisteeri. Nüüd käin eelmise päeva õhtul lennujaamast läbi, et saada oma boarding passid. Kokkuvõttes nõme ajaraiskamine, aga kuna enamik paneb oma kohad kinni eelmine päev, siis jäävad hommikuks riismed kohtade osas.

Minu kogemus on see, et kõige turvalisem on passi triipkoodi kirjapilt, kuna valdavalt tõmmatakse see lihtsalt läbi.

Probleem elektroonilises check-in süsteemis - nii masinad lennujaamas kui internetis. Mul nimes "ä", mida siis võib kirjutada nii a kui ae. Et siis kirjapilt krediitkaardil "ä", passis nimena "ä", ribakoodil "ae", frequent flayer kaardil küll sisestatud "ä", aga mis sujuvalt on saanud "a-ks". Ja kui neid variante kõiki korraga kasutatakse, läheb süsteem lolliks. Iga kord närv must, kas saab tehtud või ei - 90% ei saa ja suunatakse lauda. Viimase aasta jooksul probleemid olnud US Aiwaysiga, LH, Estonian Airiga, SAS-ga, Virginiga, Finnairiga, Britishiga. Ainus, kus probleeme ei olnud oli Condor - olin kohe üllatunud kui sain kõik kodus väljaprinditud. Nüüd tegin broneeringut Finnairiga Las Vegasesse ja ei kinnitatud ära. Helistasin nende soome klienditeenindusse ja sealt öeldi, et igal pool peab olema üks kirjapilt - nuta või naera! Küsiti, mis kirjapilt ESTAl ja selle järgi tehti uued kliendikaardid.

Meie käisime Barbadosel siis kui orkaan Thomas sellest üle käis. Igal juhul oli see reisi ainus asi, mis säravalt meelde jäi. Mina veidi pettusin saares, st ootused olid kuidagi kõrgemad lugedes siin postitusi. Rand ei olnud nii ilus kui tavaliselt kariibidel, st suured korralid ja vette minek ei olnud mulle meelepärane. Vesi ise oli uskumatult soe- kaugelt üle 30 kraadi. Dominikaani valgete randadega ei anna võrrelda ja nii türkiissinine kui vesi oli Jamaical, samuti mitte. Rentisime auto päevaks. Algul plaanisime auto juhiga võtta, aga see oli röögatult kallis. Päevane trip oleks olnud ca 6000 kr. Rendiauto saime ca 1500 kr, võtsime minibussi, kuna meil oli 3 last kaasas. Elus esimest korda sõitsime vasakul pool ja saime hakkama. Märgistus teedel äärmiselt puudulik, korduvalt eksisime ära kui suurtelt teedelt maha keerasime. Kaart ja märgid omavahel kokku ei lähe. Teede ristumiskohtades on kohalikud, kes ootavadki, et jälle keegi eksinu õigele teele suunata - loomulikult teenivad nad sellega endale elatist ehk siis dollar oli kord kui kellegi käest küsisime. Käisime Flower forestis - ei midagi erilist ja Orchid gardenis - enamik orhideedest ei õitsenud sel ajal. Maa-alused koopad (Harrison Cave) olid neil vigelt eksponeeritud, kuigi mitte suured. Sai rongiga sõita ja vaadata mida kaasaegne tehnoloogia võimaldab. Söögi hindade kohta ei oska öelda, elasime all inclusive hotellis. Kauplustes hinnad kallid ja tüütas ära see jube dokumentatsioon, mis tuli iga kord täita kui midagi ostsid, siis tax free süsteem. Sellest ma aru ei saanudki, kas me seepärast ka midagi odavamalt saime. Igal juhul pass ja lennunumber pidi kogu aeg kaasas olema.

Meil ka nimes täppidega tähed ja korduvalt probleeme olnud. Nüüd olen igale poole sisestanud ainult passi ribakoodis kasutusel oleva versiooni. Eriti oluline on see USA-sse lendamise puhul - seal peab nimi olema igal pool sama, nii ESTAl, passi ribakoodis kui lennukipiletitel. Aga kohe kerkis järgmine probleem - frequent flyer kaardil teine kirjapilt ja ei saa pileteid broneerida - süsteem annab errori. Alustasin otsast juba kaartide muutmist siis passi ribakoodi kirjapildiga. Selle elektroonilise check-inga on üldse igasugu probleeme. Nüüd oli häda et LH ei tunnistanud kui reisijal oli infant piletile külge poogitud, kuigi lapsel oli oma pilet teise numbriga.